Elegant Rose - Working In Background*/

pátek 18. ledna 2013

Recenze: Mansfieldské panství

Autor: Jane Austen
Název: Mansfieldské panství
Název originálu: Mansfield Park
Vyšlo v ČR: říjen 2010 (druhé vydání)
Nakladatelství: Leda
Počet stran: 488
Přeložila: Eva Kondrysová
Vazba: vázaná s přebalem


Fanny Priceová se vždy řídí svým soucitným srdcem a dobrými mravy. Může tato skromná, citlivá dívka obstát ve světě, kde hraje hlavní roli majetek a společenské postavení?

Kniha Mansfieldské panství, kterou naposledy vydalo nakladatelství Leda, se stala jedním z nejdiskutovanějších děl anglické spisovatelky Jane Austenové. Zatímco někteří ji považují za autorčin nejlepší román, jiní ji kritizují kvůli přílišnému propagování morálních hodnot a nevýrazné hrdince.

Austenová knihu vydala stejně jako dvě předchozí díla, Pýchu a předsudek a Rozum a cit, anonymně. O popularitě tohoto románu vypovídá skutečnost, že byl během šesti měsíců od prvního vydání vyprodán. S podobným úspěchem se autorka setkala ještě u následující knihy nesoucí název Emma. Zveřejnění jejích posledních dvou románů Opatství Northanger a Pýcha a přemlouvání (známý také pod titulem Anna Elliotová) se Jane Austenová nedožila.

Příběh vás zavede na panství Mansfield, kde sir Thomas Bertram společně se svou chotí a švagrovou, paní Norissovou, očekávají příjezd desetileté neteře Fanny. Bertramovi se rozhodli dát dívence pořádné vychování a ulevit tak starostem paní Priceové, mladší sestře obou zmíněných dam, která se v mládí rozhodla nevýhodně provdat a nyní žije společně s manželem a dětmi v chudobě.

Jelikož je Fanny od přírody plachá a stydlivá, není pro ni snadné zvyknout si na nový domov a ani její příbuzní jí to nijak neulehčují. Sir Bertram se rozhodl, že musí být na dívku přísný, což vede k tomu, že se ho Fanny bojí. Lady Bertramovou nic kromě sebe samé nezajímá a Fannyina druhá teta, paní Norrisová, nemá dívku příliš v lásce a neustále jí připomíná, že má být za tak velké dobrodiní všem vděčná.


 Sestřenice Marie a Julie považují Fanny za hloupou jen proto, že jí nebylo umožněno stejného vzdělání jako jim a chovají se k ní povýšeně. Bratranec Tom si dívky příliš nevšímá a myslí jen na lumpárny. Jedinou vlídnou duší je Edmund, mladší ze synů sira Bertrama a lady Bertramové, který si svou přátelskou povahou sestřenku získá a stane se jí oporou.  


Pokud si potrpíte na květnaté vyjadřování plné kudrlin a vytříbených slov, je Mansfieldské panství určeno právě vám. Austenová odlišuje společenskou vrstvu postav i prostřednictvím jazyka – jestliže je mluva vážených dam a pánů zdvořilá a uhlazená, totéž se nedá říct o mluvě Fannyiných rodičů a sourozenců, kterým se nedostalo stejně vybraného vzdělání jako Fanny, a jsou zvyklí na mnohem prostší poměry. 

Děj plyne až na skromné výjimky velmi poklidným tempem. Podobně jako život na Mansfieldu. Autorka používá tradiční er formu v minulém čase, což je jistě dobrá volba s ohledem na styl vyprávění a dynamiku příběhu.

Hlavní postava Fanny Priceová se od ostatních výrazných hrdinek, na které jste u Austenové byli zvyklí, značně liší. Její povaha se nepodobá sebevědomé Emmě Woodhouseové z románu Emma nebo energické a tvrdohlavé Elizabeth Bennetové z knihy Pýcha a předsudek

Fanny je jejich pravým opakem, díky mnohaletému vlivu paní Norrisové nemá o svém postavení valné mínění, změny ji děsí a je velmi nesmělá a tichá. Díky Edmundovi je také sečtělá, což jí pomohlo vštípit si dobré mravy, kterými se vždy řídí. Svou jemnou povahou, jež je plná něhy a soucitu, si postupně získá přízeň všech, kteří jsou její skromnost a vnímavost schopni ocenit.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 9/10

Trailer k filmové adaptaci z roku 1999: 

Žádné komentáře:

Okomentovat