Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 19. ledna 2013

Recenze: Pýcha a předsudek


Autor: Jane Austen
Název: Pýcha a předsudek
Název originálu: Pride and Prejudice 
Vyšlo v ČR: listopad 2009
Nakladatelství: Leda
Počet stran: 300
Přeložila: Eva Kondrysová  
Vazba: pevná s přebalemVe společnosti, kde dívky hledají jen výhodný sňatek, který jim zajistí život plný blahobytu, se Elizabeth Bennetová rozhodne upřednostnit lásku před majetkem. A právě za tuto netradiční volbu ji osud odmění obojím…

První verzi románu Pýcha a předsudek (tehdy ještě pod názvem First Impressions - První dojmy) napsala anglická spisovatelka Jane Austenová v letech 1795 - 1797. Jelikož se jí knihu nepodařilo vydat, odložila ji stranou a věnovala se románu Rozum a cit, který následně publikovala v roce 1811. Po tomto úspěchu se k Prvním dojmům vrátila a přetvořila je do nynější podoby. Od prvního vydání Pýchy a předsudku uběhne příští rok dvě stě let, u nás ji naposledy vydalo nakladatelství Leda. Zatímco mnohem mladší knihy jsou již dávno zapomenuty, příběh slečny Elizabeth Bennetové a pana Fitzwilliama Darcyho se zdá být věčným.

Pýcha a předsudek se označuje jako tzv. román rodinného života (v org. domestic novel), který čtenáři přibližuje, jak vypadá běžný život určité rodiny a hlavní postavou je téměř vždy něžné pohlaví. Tento typ románu psaly převážně ženy, a ženám byl většinou i určen.

Příběh nás zavede do hrabství Hertfordshiru, kde žije rodina Bennetových. Paní Bennetové nikdy neunikne žádná důležitá informace, která by jí mohla pomoci provdat některou ze svých pěti dcer. Stejně tak je to i se zprávou, že se novým pánem na Netherfieldu stane velmi zámožný mladík jménem Bingley ze severní Anglie. Poté, co donutí svého chotě, pana Benneta, aby nového souseda patřičně přivítal, a ten mu návštěvu zanedlouho oplácí, si je skálopevně jistá, že ho brzy ožení s některou z dcer.

Na nadcházejícím plese je očividné, že pana Bingleyho zajímá nejstarší slečna Bennetová. Jane si jeho pozornost získala svým nevídaným půvabem a jemným vystupováním. Bingleyho přítel, pan Darcy, již tak společenský není, a když je mu nabízeno, aby si zatančil s druhorozenou dcerou, slečnou Elizabeth Bennetovou, nevybíravě návrh přítele odmítne, aniž by tušil, že ho zmíněná dívka slyší.  Jelikož je Lízinka, jak ji všichni s láskou říkají, dobrosrdečné a veselé povahy, nic si ze slov namyšleného Darcyho nedělá a jen se utvrzuje v tom, že tento muž není její pozornosti hoden. Právě v tento moment začíná jejich dlouhá cesta za štěstím, o  kterém se jim snad ani nesnilo.    


Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 10/10
Nejlepší román Jane Austen a zároveň moje nejoblíbenější knížka.

   Trailer k filmové adaptaci:


Žádné komentáře:

Okomentovat