Elegant Rose - Working In Background*/

čtvrtek 17. ledna 2013

Recenze: Hunger Games - Síla vzdoru


Autor: Suzanne Collins
Název: Hunger Games - Síla vzdoru
Název originálu: Mockingjay
Série: The Hunger Games
Díl: 3.
Vyšlo v ČR: duben 2011
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 336
Přeložil: Dušek Zdík
Vazba: brožovaná


Třináctý kraj povstal z popela a je připraven znovu se postavit Kapitolu. Lidé v ostatních krajích se bouří. Dokáže se reprodrozd zbavit svých pout a zase vzlétnout?

Nakladatelství Fragment vydalo v roce 2011 závěrečný díl trilogie Hunger Games pod názvem Síla vzdoru. Kniha navazuje na předchozí dva bestsellery Aréna smrti a Vražedná pomsta. Americká spisovatelka Suzanne Collinsová přiznala, že inspirací k napsání této trilogie se stalo sledování televize. 

Nápad na Hladové hry, ve kterých bojují děti mezi sebou na život a na smrt, se zrodil ve chvíli, když přepínala program z reality show na zprávy z bojiště. To, že hlavními hrdiny budou děti, jež musí každý kraj Hladovým hrám obětovat, převzala z řeckého mýtu o Theseovi a Minotaurovi, v němž musely každoročně Atény vydat Minotaurovi sedm dívek a sedm chlapců.

Země Panem, kterou tvoří třináct krajů a hlavní město Kapitol, se rozkládá na území bývalé Severní Ameriky. Během Temných dnů se obyvatelé všech třinácti krajů vzbouřili a postavili se krutovládě Kapitolu. Byli však poraženi. Kapitol srovnal Třináctý kraj, který byl organizátorem vzpoury, se zemí a jako ponaučení pro ostatních dvanáct krajů vytvořil Hunger Games, Hladové hry. 

Každý kraj pošle jednoho chlapce a jednu dívku do arény, ve které budou muset bojovat o svůj život. Vítěz může být jen jeden. Katniss Everdeenové, soutěžící ze 74. ročníku Hladových her, se však povede toto pravidlo obejít a zachránit i Peetu Mellarka, se kterým si hraje na osudem stíhané milence z dvanáctého kraje. Její lest však prokoukne prezident Snow, jenž stojí v čele vlády Kapitolu, a ukáže jí, že zahrávat si s Kapitolem se nevyplácí.

Na výroční 75. ročníku Hladových her, tzv. 3. Čtvrtoher, si Kapitol připraví pro obyvatele Panemu překvapení. 

Do soutěže budou vybráni splátci z existujících řad vítězů, což pro Katniss, jedinou výherkyni Hladových her z dvanáctého kraje, znamená jediné - musí zpět do arény a opět s Peetou bojovat o život. Dvojice se přidává ke skupince jiných hráčů a společně se snaží prorazit ochranné silové pole arény. 

Když se to Katniss povede, ji a další dva splátce, Finnicka a Dioda vyzvedá vznášedlo, které je dopraví do třináctého kraje.

 Tam se Katniss dozví, že dvanáctý kraj byl Kapitolem zničen a několik set přeživších muselo uprchnout do třináctého kraje. Katniss má obavy o Peetu, kterého se nepodařilo z arény zachránit a nyní je v rukou pomstychtivého prezidenta Snowa.

Ve třináctém kraji se vzbouřenci připravují na útok na Kapitol. Prezidentka Coinová, jež stojí v čele třináctého kraje, přemluví Katniss, aby natáčela proklamy, ve kterých bude dívka vyzývat obyvatele Panemu ke vzpouře. 

Katniss se tak stává reprodrozdem, tváří povstání, jež všichni znají a věří jí. Lid se pomalu bouří i v ostatních krajích, a proto Kapitol nutí zajatého Peetu Mellarka…

Autorka i v Síle vzdoru používá jednoduchý, jasný jazyk, kterým chce zachytit surovost příběhu a vyvolat v nás pocit, že jsme jeho součástí. Kniha je napsaná v ich formě v přítomném čase, stejně jako předchozí díly. Třetí díl trilogie je nejdynamičtější – často nestíháme ani vnímat, co všechno se děje.

Příběh je nám vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky Katniss Evrdeenové, jež prošla od poslední knihy značnou proměnou. Zážitky ze dvou arén spojené s vyhlazením dvanáctého kraje se promítly do jejího duševního zdraví a dívka často balancuje na hranici mezi příčetností a šílenstvím. 

V Síle vzdoru se setkáváme s její zranitelnější verzí. Už není tak silná jako dřív. Nenávist ji natolik spaluje, že nedokáže uvažovat jasně, a mnohdy se zbytečně vrhá do velkého nebezpečí, za což platí svými životy lidé, kterým na ní záleží. 

Už není jen kladnou hrdinkou, ale vidíme v ní i její temnou stránku, která nás možná překvapí. Když ztratí to, na čem jí nejvíce záleželo a kvůli čemu riskovala svůj život, uzamkne se v sobě a dlouho bude hledat cestu zpět. Každopádně se autorce povedlo zachytit změnu, kterou projde člověk, jenž viděl tolik smrti, bolesti a zla. Člověk, jenž se ze země zvedá velmi těžko a neví, zda se dokáže vůbec kdy zcela narovnat.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 8/10

Žádné komentáře:

Okomentovat