Elegant Rose - Working In Background*/

pondělí 14. ledna 2013

Recenze: Brisingr


Autor: Christopher Paolini
Název: Brisingr
Série: Odkaz dračích jezdců
Díl: 3.
Vyšlo v ČR: leden 2009
Nakladatelství:Fragment
Počet stran: 656
Přeložila: Olga Staníčková
Vazba: vázaná


Během své cesty za nastolením míru přísahal Eragon mnohým věrnost, aniž by si uvědomil, jak moc ho tyto sliby zavazují.  Nyní nadešel čas, aby své přísahy dodržel. Dokáže svým závazkům dostát?

Fantasy román Brisingr, jenž v roce 2009 vydalo nakladatelství Fragment, je třetím dílem tetralogie Odkazu Dračích jezdců. Kniha navazuje na bestsellery Eragon a Eldest, kterými si americký spisovatel Christopher Paolini získal fanoušky po celém světě.

Příběh Eragona a Safiry se měl původně uzavřít v této knize, jenže autorovi se zdál natolik složitý, že ho rozdělil do dvou knih, a tak místo trilogie vytvořil tetralogii. Poslední díl pod názvem Inheritance u nás vyšel letos v březnu.

S Dračím jezdcem Eragonem a jeho dračicí Safirou se opět ocitáme v Alagaësii, kterou sužuje krutovláda krále Galbatorixe. Od bitvy na Hořících pláních uběhlo teprve pár dní. Eragon se rozhodl využít momentu překvapení a společně s bratrancem Roranem se vydávají do Helgrindu osvobodit Roranovu snoubenku Katrinu, již král vězní. Podaří se jim dívku zachránit a zničit Galbatorixovy přisluhovače ra´zaky? A jaký úkol si pro Eragona připravila vůdkyně Vardenů Nasuada, které Dračí jezdec přísahal věrnost? 

Oproti předchozím dvěma dílům je z jazykového hlediska Brisingr uhlazenější a vyspělejší. Paolini dokáže psát poutavě, přesto má očividné problémy s dynamikou. Většina knihy je rozvláčná, autor mnohdy zbytečně popisuje události, jež na hlavní dějovou linku nemají žádný vliv. 

Přesto je zde i pár zajímavých akčních scén. Kdyby Paolini Brisingra více seškrtal, knize by to jenom prospělo. Některé dialogy působí trochu strojeně a nepřirozeně. Román zachraňuje až nečekaný závěr, jenž ve vás zanechá pocit, že se děj konečně někam posunul.

Hlavním hrdinou je Dračí jezdec Eragon, do kterého celá Alagaësie vkládá naději na poražení Galbatorixe a nastolení míru. Z farmářského chlapce se během pár měsíců stává mladík, jenž ovládá kouzla a bojuje s nejsilnějšími protivníky v celé zemi. Přestože musí na ostatní působit sebejistě a silně, autor vám dovolí nahlédnout i do jeho mysli a odhalí vám jeho obavy a výčitky svědomí.

Eragon je typický knižní hrdina. Chlapec, který získal nečekaně velkou moc a celý svět od něj hodně očekává. Nelze pochybovat, že Paolini dal do Eragona kus sebe, ale zároveň chtěl stvořit chrabrého a neporazitelného hrdinu. To se mu částečně povedlo, ale kvůli tomu Eragon občas působí strojeně a nevěrohodně. Naopak nejblíže mu máte ve chvíli, kdy chybuje a ztrácí jistotu, což ho zase dělá lidštějším.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení knihy 6/10

Žádné komentáře:

Okomentovat