Elegant Rose - Working In Background*/

středa 16. ledna 2013

Recenze: Hunger Games - Aréna smrti


Autor: Suzanne Collins
Název: Hunger Games - Aréna smrti
Název originálu: The Hunger Games
Série: The Hunger Games
Díl: 1.
Vyšlo v ČR:duben 2010
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 384
Přeložil:  Dušek Zdík
Vazba: brožovaná


Většina přišla do arény umřít, ale někteří až tady začali naplno žít. Pravidla jsou neúprosná, z původních dvaceti čtyř splátců může přežít jen jeden. Ostatní nečeká nic jiného než smrt, které budou přihlížet davy krvežíznivých Kapitolanů…

První díl trilogie Hunger Games pod názvem Aréna smrti napsala americká spisovatelka Suzanne Collinsová již v roce 2008, u nás ji vydalo nakladatelství Fragment o dva roky později. Kniha se stala okamžitě bestsellerem, celých sto osmdesát týdnů se udržela na vrcholu knižního žebříčku The New York Times. Podobný úspěch u čtenářů zaznamenal i druhý a třetí díl, Vražedná pomsta a Síla vzdoru. Letos v březnu vstoupila do kin její filmová adaptace, na jejímž scénáři spolupracovala kromě režiséra Garyho Rosse i sama autorka.


Příběh nás zavede do dvanáctého kraje. Zanedlouho zde začíná Sklizeň, první část každoroční televizní reality show Hunger Games, během které se vylosuje jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje. Splátci, jak jsou tyto děti nazývány, jsou převezeni do Kapitolu, aby se připravili na vstup do arény, kde budou mezi sebou bojovat na život a na smrt. Stejnou silou jako zbraně soupeřů dokážou však zabíjet i otrava, infekce nebo žízeň a hlad. Odtud je také název Hunger Games, Hladové hry.

Tato zvrácenost je výmyslem hlavního města, Kapitolu, který tímto způsobem ostatních dvanáct krajů trestá za vzpouru, jež se během Temných dnů dopustily. Kapitol vládne celé zemi Panem, která se rozkládá na území bývalé Severní Ameriky, pevnou rukou a Hladové hry jsou důkazem jeho neomezené moci.  

Aréna smrti je napsaná poměrně jednoduchým jazykem, květnatých sousloví se v ní moc nedočkáte. Podle mého se tento způsob k tématu hrůzné reality show hodí. Kniha je díky tomu velmi čtivá a má rychlý spád, který vás donutí stejně rychle obracet stránky a nedokážete přestat číst, dokud ji nedočtete až do konce.

Ich forma v přítomném čase dynamičnost knihy ještě podtrhuje, jelikož vzbuzuje dojem, že hrdinku doprovázíte na každém kroku a prožíváte totéž co ona. Mnohdy máte pocit, že i vy jste součástí Hunger Games, ať už jako hráči nebo jako krvelačné a nedočkavé publikum.

Velmi vydařené jsou také jednotlivé charaktery postav. Líbí se mi, že si s jejich vlastnostmi autorka pohrála a nikdo z nich na mě nepůsobil vysloveně jako kladný nebo záporný hrdina. A to ani v případě splátců z ostatních krajů, kteří se nebojí své soupeře pozabíjet. Nejvíce na mě zapůsobila kromě hlavních hrdinů dvojice z jedenáctého kraje, která si přes krutost hry zachovala svou osobnost.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 10/10
Desítkou hodnotím jen knihy, které se mi zaryly do paměti natolik, že na ně nidy nezapomenu. A tahle je jednou z nich.
Trailer k filmové adaptaci
Žádné komentáře:

Okomentovat