Elegant Rose - Working In Background*/

čtvrtek 17. ledna 2013

Recenze: Hunger Games - Vražedná pomsta


Autor: Suzanne Collins
Název: Hunger Games - Vražedná pomsta
Název originálu: Catching Fire
Série: The Hunger Games
Díl: 2.
Vyšlo v ČR: říjen 2010
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 328
Přeložil: Dušek Zdík
Vazba: brožovaná


Katniss a Peeta si mysleli, že to nejhorší už mají za sebou. Jenže přelstít Kapitol se nevplácí. Hladové hry slaví 75. výročí, což pro dvojici znamená jediné, musejí se vrátit do arény.

V roce 2009 vyšel ve Spojených státech netrpělivě očekávaný druhý díl trilogie Hunger Games pod názvem Vražedná pomsta, u nás ji nakladatelství Fragment vydalo o rok později. Kniha z pera americké spisovatelky Suzanne Collinsové se stala, stejně jako první díl Aréna smrti, okamžitě bestsellerem. V roce 2010 se na knižních pultech objevil poslední díl této sci-fi trilogie, Síla vzdoru. Po velkém úspěchu filmové adaptace prvního dílu Hunger Games se natáčení Vražedné pomsty plánuje na přelom léta a podzimu. Na její premiéru se můžete těšit v průběhu příštího roku.

Na území bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem, kterou tvořilo třináct krajů a hlavní město Kapitol. Během Temných dnů se obyvatelé všech třinácti krajů postavili vládnoucímu Kapitolu, ale byli poraženi.

Třináctý kraj, který vzpouru organizoval, byl zničen a jako ponaučení pro ostatních dvanáct krajů vznikly Hladové hry, ve kterých bojuje na život a na smrti jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje. Těchto čtyřiadvacet dětí, kterým se říká splátci, se utkají v aréně s vědomím, že vyhrát může jen jeden.

Katniss se však povede neúprosné pravidlo chytře obejít a zachránit kromě sebe i Peetu, se kterým si hraje před dychtivými Kapitolany na zamilovaný pár. Prezident Snow, který stojí v čele vlády, ale její hru prokoukne a rozhodně se ji pomstít.

Od 74. ročníku Hladových her, ve kterém se Katniss Everdeenová a Peeta Mellark stali vítězi, uplynulo již několik měsíců. Katniss se společně se svou sestrou a matkou přestěhovaly do domku ve Vesnici vítězů, kde kromě nich žijí pouze Peeta a Haymitch, vítěz 50. ročníku her, který dvojici trénoval.

Nový život se Katniss moc nezamlouvá. Doufala, že až se vrátí z arény, zůstane vše při starém. Jenže kromě toho, že musela opustit milovaný dům plný vzpomínek na zesnulého otce, přišla i o každodenní lov s Hurikánem, jenž je už plnoletý, a proto musí pracovat v dolech. Kromě toho se blíží Turné vítězů, které probíhá v období mezi dvěma ročníky Hladových her. 

Během turné projedou Katniss a Peeta všech dvanáct krajů včetně hlavního města Kapitolu, aby jim lid provolával slávu. Kapitol tím krajům připomíná svou moc a nutí obyvatele Panemu oslavovat to, co ze srdce nenávidí, Hladové hry.

Stejně jako v případě Arény smrti je i Vražedná pomsta napsaná jednoduchým, jasným jazykem bez zbytečných kudrlin. Autorka opět použila ich formu v přítomném čase, která navozuje pocit, že jste svědky výpovědi o skutečných událostech. Collinsová toho dosahuje také díky zajímavým postavám, které jsou osobité, a přestože se vám nemusí jevit sympaticky hned od začátku, jistě si k nim v průběhu knihy cestu najdete.

Hlavní hrdinkou a zároveň i vypravěčkou je Katniss Everdeenová, dívka, které se podařilo přelstít Kapitol a společně s Peetou Mellarkem přežít 74. Hladové hry. Přes všechny hrůzy, jež v aréně zažila, se snaží získat zpět klid, ale když si uvědomí, že nic nebude jako dřív, rozhodne se bojovat za to, v co věří. Je ochotna i zemřít jen proto, aby udělala správnou věc. Katniss však odhaluje i své obavy a chyby, za které musí nést následky.

Zatímco v prvním díle jste možná nevěděli, co od Peety Mellarka očekávat, veVražené pomstě si ho patrně zamilujete. Tento dobrosrdečný mladík, který dokáže vnést naději i do zcela bezvýchodné situace, si umí svou výřečností podmanit každého.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 10/10


Žádné komentáře:

Okomentovat