Elegant Rose - Working In Background*/

čtvrtek 28. února 2013

Recenze: audiokniha Ministerstvo strachu


Autor: Graham Greene
Název: Mnisterstvo strachu
Interpreti: Radoslav Brzobohatý, Lukáš Hlavica, Hana Maciuchová, Jiří Adamíra, Boris Rösner, Svatopluk Beneš, Jan Novotný, Nelly Gaierová, Ferdinand Krůta, Ilja Racek, Petr Haničinec, Petr Nárožný, Ilja Prachař, Antonie Hegerlíková, Rudolf Kvíz
Délka: 2 hodiny 50 minut
Vydavatelství: Radioservis


Původně měla být audioverze rozhlasové hry Ministerstvo strachu dárkem pro Radoslava Brzobohatého k osmdesátým narozeninám, nečekanou shodou okolností však vyšla v den jeho úmrtí.

Smrt známého herce není jedinou smutnou událostí, jež se k této hře pojí. Autor knižní předlohy Graham Greene zemřel roku 1991, ve stejném roce, kdy mělo Ministerstvo strachu v Československém rozhlase premiéru. Vydavatelství Radioservis vydává rozhlasovou adaptaci Greeneova románu na třech CD.

I samotný příběh klade důraz na osud a poukazuje na to, že i rozhodnutí, jemuž nepřikládáte větší váhu, může odstartovat řadu nečekaných, někdy až dramatických událostí.

Společně s hlavním hrdinou Arthurem Rowem, bývalým novinářem, se ocitnete v Anglii během druhé světové války. Tuto skutečnost vám občas připomenou hlasité sirény nebo bombardování.  Arthur se stále ještě nevyrovnal s tím, že zabil svou těžce nemocnou manželku. Přestože ho soud osvobodil a označil jeho čin jako vraždu ze soucitu, Rowe se stále utápí ve výčitkách a sám sobě odpustit nedokáže.

Náhoda ho zavede na dobročinnou slavnost, kde je nabádán, aby si zkusil tipnout váhu soutěžního dortu z pravých vajec a másla. Získat takový dort není ve válce zrovna lehké, a tak se Rowe soutěže zúčastní. Zaujme ho také stánek jasnovidky, u které si chce nechat hádat budoucnost. V tu chvíli však nevědomky odstartuje velmi nebezpečnou hru, jež pro něj může mít nedozírné následky…

Audiokniha Ministerstvo strachu vás pohltí od začátku až do konce. Rozmanité zvuky a hudba skvěle dokreslují dramatickou atmosféru příběhu a ještě umocňují již tak dost napjatý děj. Vývoj situace je nepředvídatelný a nepřestane vás tak překvapovat. Graham Greene znamenitě popisuje složitost lidské psychiky, aniž by působila nepřirozeně nebo podivně. Spíše naopak. Občas se možná sami sebe zeptáte, zda byste se v situaci, ve které se hrdina ocitl, nezachovali úplně stejně.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 9/10

Upoutávka na audioknihu:


Následující tři videa obsahují plné znění rozhlasové hry:

Část 1.

Část 2.

Část 3.


Žádné komentáře:

Okomentovat