Elegant Rose - Working In Background*/

středa 20. února 2013

Recenze: Pán prstenů - Společenstvo prstenu


Autor: John  Ronald Reuel Tolkien
Název: Společenstvo prstenu
Název originálu: The Fellowship of the Ring
Série: Pán prstenů
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: naposledy listopad 2012
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 432
Přeložila: Stanislava Pošustová-Menšíková
Vazba: paperback

Bilbo Pytlík rád bavil všechny hobity svými zážitky, které prožil na cestě za trpasličím pokladem Králů pod Horou. Jeho synovec Frodo s oblibou strýcova vyprávění poslouchal a sám také snil o velkém dobrodružství. V té době neměl ani tušení, jak velký úkol si osud přichystal pro něj…

Trilogie Pán prstenů, jež se dnes řadí mezi klasickou fantasy literaturu, je dílem anglického spisovatele, filologa a univerzitního profesora Johna Ronalda Reuela Tolkiena. První díl pod názvem Společenstvo prstenu (v originále The Fellowship of the Ring) vyšel poprvé v červenci 1954, u nás tuto knihu naposledy vydalo nakladatelství Argo v listopadu 2012. Příběh Froda Pytlíka a jeho přátel pokračuje románem Dvě věže a celou trilogii uzavírá poslední díl – Návrat krále. Mezi další Tolkienova slavná díla patří Hobit, který zachycuje dobrodružství Bilba Pytlíka nebo Silmarillion a Húrinovy děti, jež se stejně jako Pán prstenů odehrávají ve Středozemi.

Fantasy svět Středozem obývají kromě lidí, trpaslíků, elfů a skřetů také hobiti, nenápadný a starobylý národ, který má v oblibě dobré jídlo, veselí a mír. Jsou to bytůstky pohodlné, drží se spíše v okolí svého domova a na cestování je moc neužije. Avšak vždy se najdou nějaké výjimky. Prvním odvážným hobitem, kam až paměť tohoto národa sahá, byl Bilbo Pytlík, jenž si ze své cesty dovezl kromě pokladu také jeden velmi mocný předmět, kouzelný prsten, o jehož existenci věděla jen hrstka Bilbových přátel.

V den svých sto jedenáctých let se Bilbo rozhodl vesnici Hobitín opustit, všechen svůj majetek včetně prstenu zanechal svému synovci Frodovi a sám se vypravil na poslední dobrodružnou výpravu svého života.  V tu chvíli neměl Bilbo tušení, jaká příkoří jeho dar Frodovi způsobí.

Ukázka z knihy

Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže,

Jeden všechny přivede, do temnoty sváže. (str. 60)


Prsten je totiž majetkem Temného pána Saurona, který o něj přišel během bitvy před mnoha staletími. A Sauron chce své dílo, jež sám ukul v Hoře osudu, zpět, aby získal ztracenou moc a mohl celou Středozem zahalit temnotou. Jediný, kdo tomu může zabránit a jemuž se daří temné moci prstenu odolávat, je Frodo…

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 10/10
Jednoduše úžasná kniha!

Trailer k filmové adaptaci:


4 komentáře:

 1. Potřebuji radu,pokud si chci přečíst Pána prstenů,měla bych začít knihou Hobit?

  OdpovědětVymazat
 2. Já začala Hobitem a jsem za to velmi ráda. Spousta souvislostí, jež nejsou v Pánu prstenů uvedeny, mi tak neunikla, takže vřele doporučuji přečíst nejprve Hobita. Taky styl psaní je v Hobitovi jednodušší, takže tě dobře připraví na Tolkienův složitější jazyk, který používá v trilogii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc dékuji za radu, ty knihy mě lákají už hrozně dlouho. Jsem zvědavá,jak mi sednou.

   Vymazat
  2. Jak Pán prstenů, tak i Hobit patří mezi mé srdcovky, ke kterým se určitě vrátím. Jsem ráda, že jsem je četla až jako dospělá. Kdybych je četla v době, kdy do kin vtrhly jejich filmové adaptace, asi by mě tolik neoslovily, jako dnes - když už mám něco načteno a (snad) dokážu ocenit knihy, jež jsou krásné nejen po obsahové stránce, ale i po té jazykové. :)

   Vymazat