Elegant Rose - Working In Background*/

čtvrtek 28. března 2013

Recenze: Bílý kůň


Autor: Alex Adams
Název: Bílý kůň
Název originálu: White Horse
Série: White Horse
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: říjen 2012
Nakladatelství: Domino
Počet stran: 304
Přeložila: Jana Vlčková
Vazba: pevná s přebalem


Svět se změnil. Bílý kůň už sebral život devadesáti procentům obyvatelstva planety. Ti, kteří přežili nákazu, se mění ve stvůry. Jen pár lidí je imunních, ale vyhráno ještě nemají. Všude číhá nebezpečí, jež si nedovedou představit ani v nejhorší noční můře.

Postapokalyptický román Bílý kůň, který u nás vydalo nakladatelství Domino, je prvotinou spisovatelky Alex Adamsové. Svým dílem autorka vzbudila rozruch po celém literárním světě a kniha se okamžitě stala bestsellerem. Nyní připravuje volné pokračování Rudý kůň, jež má vyjít na podzim letošního roku.

Než se v bytě Zoe Marshallové objevila tajemná nádoba s neznámým obsahem, žila tato třicetiletá vdova velmi průměrný, až nudný život. Práce uklízečky, kterou jiní honosně nazývali kosmetičkou podlahových krytin, jí vyhovovala, jelikož jí poskytla klid potřebný k přemýšlení, jak naložit se svou existencí.

Nyní má však pocit, že blázní. Nechápe, jak se nádoba dostala do jejího dokonale zabezpečeného bytu. Místo, aby vniknutí do svého soukromí nahlásila na policii, začne chodit k psychoterapeutovi. Ten brzy pochopí, že není jen obyčejnou klientkou s psychickými problémy.

Zoe si povšimne, že od chvíle, kdy poprvé spatřila záhadnou nádobu, začínají lidé v jejím okolí nekontrolovatelně zvracet a následně umírat na nějakou vysoce nakažlivou chorobu, jež je pojmenována Bílý kůň. Virus záhy dobude celý svět a kvůli jeho řádění je lidstvo na prahu vyhynutí.   Je možné, aby tajuplná nádoba, kterou má Zoe stále doma, byla novodobou Pandořinou skříňkou?

Přestože Alex Adams ve své knize zachycuje postapokalyptický svět velmi naturalisticky, používá k tomu vybrané, barvité výrazy, jež působí uměleckým dojmem. Za zmínku stojí autorčina schopnost neustále překvapovat, kdy zásadní zvraty bezděčně začlení do textu, jako by se nejednalo o nic podstatného. Dokáže vás šokovat na místech, kde byste vůbec žádné důležité události nečekali, čímž se jí daří udržovat vaši pozornost nepřetržitě.

Příběh Bílého koně se odehrává ve dvou rovinách, Tehdy a Teď, ale samotná kniha je rozdělena do tří částí, které se věnují různým úsekům cesty, jež musí hrdinka absolvovat. Autorka v nejvypjatějších momentech klouže z jedné roviny do druhé, a postupně nám odhaluje, co všechno předcházelo situaci, v níž se Zoe nyní nachází.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 8/10

                                                                      Knižní trailer:

Český trailer najdete zde.
Žádné komentáře:

Okomentovat