Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 2. března 2013

Recenze: Čarodějnice školou povinné 1


Autor: Jill Murphy
Název: Čarodějnice školou povinné
Název originálu: The Worst Witch
Série: The Worst Witch
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: naposledy v říjnu 2012
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 104
Přeložila: Michaela Tychtlová 
Vazba: pevná bez přebalu

Seznamte se s Mildred Virválovou, nejhorší čarodějnicí, která kdy na Akademii slečny Krákavé studovala.

První díl ze stejnojmenné série Čarodějnice školou povinné (v org. The Worst Witch) vydala britská spisovatelka Jill Murphy už v roce 1974. Román o nezbedné čarodějce sklidil okamžitý úspěch,  a  tak autorka po několikaleté pauze napsala jeho pokračování s názvem Mildred opět zasahuje (ang. The Worst Witch Strikes Again).

 Když se i tato kniha stala bestsellerem, Murphyová se rozhodla vydat na dráhu profesionální spisovatelky a v roce 2007 publikovala závěrečný, šestý díl pod titulem Ukradené kouzlo.

U nás je tato série známá především díky britskému televiznímu seriálu, jenž nám Akademii slečny Krákavé a její studentky poprvé představil. Knihu Čarodějnice školou povinné nyní v reedici vydává nakladatelství XYZ.

Na Akademii slečny Krákavé uplynula polovina semestru a žákyně prvního ročníku čeká kočičí prezentace, tedy den, kdy každá malá čarodějka dostane své koťátko.

Největší obavy z této slavnosti má Mildred Virválová, vysoká, hubená dívka s dlouhými copy, která má talent na průšvihy a pověst nejhorší studentky na škole. Naštěstí při ní stojí její kamarádka Maud Měsíčková, jež se ji snaží před nadcházející akcí uklidnit. 

V den kočičí prezentace se celá škola nahrne do Velkého sálu, aby této významné události přihlížela. Když se po zaznění školní hymny a po úvodním slovu ředitelky akademie slečny Krákavé začnou rozdávat koťátka, Mildred se dostane na řadu jako poslední, a místo tradičního černého kotěte jí jako jediné přidělí kocourka mourovatého. A to je teprve začátek všech lapálií, které na mladou čarodějku čekají…

Kniha Čarodějnice školou povinné je velmi pěkně napsaná, díky čemuž ji přečtete jedním dechem. Murphyová na příběhu Mildred Virválové a jejích spolužaček ukazuje, že i potížistka, jako je Mildred, může být škole hodně nápomocná, a naopak premiantka ročníku Ethel Svatoušková se může ukázat jako škodolibé a zákeřné děvče.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 6/10

Připomeňte si úvodní píseň seriálu, který vznikl podle série The Worst Witch:
Žádné komentáře:

Okomentovat