Elegant Rose - Working In Background*/

neděle 31. března 2013

Recenze: Klíče od Království - Lady PátkováAutor: Garth Nix
Název: Lady Pátková
Název originálu: Lady Friday
Série: Klíče od Království 
Díl: 5.
Vyšlo v ČR: září 2011
Nakladatelství: Triton
Počet stran: 240
Přeložila: Lenka Němečková
Vazba: pevná s přebalem

Ještě než si Artur stačil zvyknout na to, že porazil Sira Čtvrtka, a získal tak Čtvrtý Klíč, přichází Lady Pátková s abdikací. Jenže získat Pátý Klíč nebude snadné, Artur totiž není jediný, kdo má o Klíč a o vládu nad Středním Domem zájem…

Kniha Lady Pátková je pátým dílem heptalogie Klíče od Království od populárního australského spisovatele Gartha Nixe. Stejně jako předchozí romány Pan Pondělí, Úděsné Úterý, Sychravá Středa a Sir Čtvrtek vyšla i Lady Pátkovánakladatelství Triton.

Garth Nix patří mezi nejoblíbenější autory fantasy příběhů, na svém kontě má taková díla, jako je série Staré království, kterou tvoří knihy Sabriel, Lirael a Abhorsenka, a hexalogie Sedmá věž.

Uplynulo už mnoho času od doby, kdy Architektka stvořila celý vesmír, včetně naší planety Země a Domu, jenž je epicentrem vesmíru. Jenže Architektka zmizela a Vůle, kterou po sobě zanechala, byla rozdělena a ztracena. Pořádek může obnovit pouze Artur Penhaligon, jenž byl vybrán jako Právoplatný dědic Architektky. Avšak k jeho dosažení vede velmi dlouhá a trnitá cesta, která tomuto dvanáctiletému chlapci zcela změní život.

Ještě se Arturovi ani nepodařilo vzpamatovat ze střetu se Sirem Čtvrtkem, už mu vládkyně Středního domu Lady Pátková poslala vzkaz, v němž stojí, že opustila své panství a vzdává se Pátého Klíče i Vůle. Leč kromě něj tentýž dopis dostala také Sobota i Pištec.

Ve stejnou chvíli zažívá obtížné časy i Arturova kamarádka Lístka. Sotva se jí podařilo zbavit se nebezpečné plísně, kterou ji nakazil Pojídač duší, zjistí, že se ocitla ve spárech Lady Pátkové. Ta má s dívkou vlastní plány…

Kdybychom srovnali Lady Pátkovou s předchozím, o trochu slabším Sirem Čtvrtkem, našli bychom hned několik zásadních rozdílů. Pátý díl heptalogie Klíče od Království je mnohem akčnější, dramatičtější a celkově má značně rychlejší spád.

Přestože se stejně jako v Siru Čtvrtkovi nepravidelně střídají dvě dějové linie, Arturova a Lístčina, tentokrát se Nixovi podařilo vytvořit dva zajímavé, napínavé příběhy. Také postava Artura zde více projevuje svůj charakter a nepodléhá jen bezmyšlenkovité poslušnosti, jak to bylo mnohdy v dílu čtvrtém.

Pro celou sérii, jako ostatně i pro Gartha Nixe samotného, jsou typické originální a nápadité názvy, kterých je v knihách nepřeberné množství. Nix nám tak dokazuje, že jeho představivost nemá žádné meze, a i po spoustě velmi úspěšných románů má stále co nabídnout.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 6/10

Žádné komentáře:

Okomentovat