Elegant Rose - Working In Background*/

pátek 29. března 2013

Recenze: Klíče od Království - Sir ČtvrtekAutor: Garth Nix
Název: Sir Čtvrtek
Název originálu: Sir Thursday
Série: Klíče od Království 
Díl: 4.
Vyšlo v ČR: 2011
Nakladatelství: Triton
Počet stran: 280
Přeložila: Lenka Němečková
Vazba: pevná s přebalem

Poté, co se Arturovi podařilo porazit Sychravou Středu, chlapec zadoufal, že by se konečně mohl vrátit domů. Jenže plány mu zhatí zjištění, že jeho místo už nahradil Pojídač duší, který ohrožuje jeho rodinu. K tomu všemu je Artur povolán do armády.

Román Sir Čtvrtek je v pořadí čtvrtým pokračováním sedmidílné fantasy série Klíče od Království světoznámého australského autora knih pro děti a mládež Gartha Nixe. Kniha navazuje na předchozí díly Pan Pondělí, Úděsné Úterý a Sychravá Středa, jež stejně jako Sir Čtvrtek vyšly v nakladatelství Triton. Nix je považován za jednoho z nejlepších autorů fantastických příběhů, mezi jeho nejzdařilejší kousky patří série Staré království (kterou tvoří knihy Sabriel, Lirael a Abhorsenka) a hexalogie Sedmá věž.

Mocná Architektka kdysi dávno stvořila vesmír a vše, co v něm existuje. Jenže nyní zmizela a její poslední Vůle byla roztříštěna na několik částí a ztracena v čase i v prostoru. Jedinou nadějí na nastolení klidu a obnovení pořádku je Arhur Penhaligon, Právoplatný dědic Domu, jenž musí části Vůle spojit dohromady. Jedině tak se mu podaří zachránit i svůj svět, svět smrtelníků, který dosud považoval za samozřejmost.


Sotva, co Artur získal Třetí Klíč a Třetí část architektčiny Vůle, už před ním stojí nová výzva. Je povolán do Úžasné architektčiny armády, kde má nastoupit stoletou vojenskou službu. Kromě toho se dozví, že se nemůže vrátit zpět do svého světa, jelikož ho v něm nahradil Pojídač duší, dvojník, jenž si zvolil jméno Obnažený chlapec a kterého vytvořil některý z Následujících dnů za účelem chlapce vydírat. Dáma První mu navíc sdělí, že někdo zavraždil bývalého pana Pondělí i dřívější Úděsné Úterý…


Pro díla Gartha Nixe je typické, že jsou plná nápaditých postav a ještě nápaditějších názvů. Heptalogie Klíče od Království je jednou z těch, kde autor s pestrobarevnými výrazy nešetřil. Nix dokáže svým stylem psaní zaujmout, a to i v případě, když popisuje vojenský výcvik. 

Přesto je právě část věnovaná Arturově pobytu v Úžasné architektčině armádě tou nejméně záživnou. Naopak velmi napínavé jsou kapitoly mapující počínání Arturovy kamarádky Lístky, jejímž úkolem je získat očarovaný předmět potřebný ke zničení Pojídače duší. Pro zpestření Nix věnuje i pár kapitol vedlejším postavám, které se v příběhu jen mihnou.

Hlavním hrdinou celé heptalogie je Artur Penhaligon, chlapec ze světa smrtelníků, jenž se stal Právoplatným dědicem Domu a jen on může v zemi obnovit ztracený pořádek. Artur je inteligentní a odvážný chlapec, který má však strach, že se stane kvůli častému používání Klíčů Starousedlíkem, a ztratí tak možnost vrátit se zpět ke své rodině.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 6/10

Žádné komentáře:

Okomentovat