Elegant Rose - Working In Background*/

úterý 16. dubna 2013

Recenze: Deklarace smrti


Autor: Gemma Malley
Název: Deklarace smrti (v roce 2007 vyšlo pod názvem Přebyteční)
Název originálu: Declaration
Série: Deklarace
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: leden 2013
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 256
Přeložila:  Milena Hordinová
Vazba: paperback


Odmalička se Anna snažila být nejlepší Přebytečnou. Rozkazy plnila bezmyšlenkovitě a každý sebekrutější trest považovala za zasloužený. Dokud do Grange Hallu nepřišel Petr, který jí ukázal, že svět není takový, za jaký ho považovala…

Nakladatelství Fragment opět vydává prvotinu britské spisovatelky Gemmy Malley Přebyteční, jež letos v lednu vyšla pod novým názvem Deklarace smrti. Na první díl trilogie Deklarace navazují romány The Resistance (Odpor), který autorka vydala v roce 2009 a The Legacy (Odkaz) z roku 2010.

Příběh vás zavede do Velké Británie v roce 2140. Uplynulo již sto let od doby, kdy se lidem podařilo vynalézt léky na Dlouhověkost a ošálit tak smrt. Jenže planetu Zemi začal trápit obrovský problém s přelidněním, a proto byly státy po celém světě nuceny v roce 2080 přijmout Deklaraci, jež všem lidem zakazovala mít děti. Výjimkou se stali Vyloučení, jež se proto, aby mohli mít děti, vzdali nesmrtelnosti. Jenže i pro ně platila přísná pravidla, každý Vyloučený dostal povolení mít pouze jedno dítě.

Občas se však stalo, že někteří Vyvolení Deklaraci porušili a pořídili si dítě ilegálně. V tom případě zasáhly úřady a rodiče zavřeli do vězení. Jejich potomci nedopadli o nic lépe. Skončili ve speciálních ústavech jako Přebyteční, kterými všichni opovrhovali a jež se hodili tak akorát na práci otroků. Jejich život nikdo pomocí léků neprodlužoval a vychovatelé jim jasně dávali najevo, že si nikdo z nich nezasluhuje žít a jsou jen na obtíž.

V jednom takovém zařízení žije i Anna. Když ji úřady našly, byly jí dva roky. Za těch dvanáct let, co v Grange Hallu bydlí, se vedoucí ústavu paní Pincentové podařilo dívku natolik ovlivnit, že ji poslouchá na slovo a své rodiče z celého srdce nenávidí.

Situace se změní ve chvíli, kdy do Grange Hallu přivezou Petra, stejně starého chlapce, jenž se snaží Anně ukázat, že to, čemu celý život věřila, nemusí být nutně pravda. Přes prvotní nedůvěru se Anna začne s Petrem přátelit a mladík ji dokonce prozradí, že zná její rodiče…

Román Deklarace smrti je psán velmi jednoduchým, místy až dětinským jazykem, jež autorka používá k psaní Annina deníčku. Nečekejte tedy žádné velkolepé umělecké obraty, ale pouze oddechové čtení, které se bude díky své nenáročnosti číst téměř samo.

Hlavní hrdinka, Anna Coveyová, nebo také Přebytečná Anna, je nezajímavou postavou, jež vás bude spíše štvát, než abyste si ji oblíbili nebo s ní snad soucítili, což považuji za hlavní problém této knihy. Anna se stále ohání naučenými pravidly, která dogmaticky přijímá a nebojí se je použít ani proti ostatním dětem, kvůli čemuž nemá žádné přátele. Její podlézavost vůči vrchní vychovatelce jí také na oblíbenosti zrovna nepřidá.

Poté, co se seznámí s Petrem, se její povaha začne měnit, ale tyto změny charakteru jsou tak vynucené, že působí nepřirozeně a jen velmi těžko uvěřitelně.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 5/10

Knižní trailer:


Žádné komentáře:

Okomentovat