Elegant Rose - Working In Background*/

středa 22. května 2013

Recenze: Jsem roztříštěná


Autor: Tahereh Mafi
Název: Jsem roztříštěná
Název originálu: Shatter Me
Série: Roztříštění
Díl: 1
Vyšlo v ČR: březen 2013
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 288
Přeložila: Pavla Kubešová
Vazba: vázaná s laminovaným potahem


264 dní je Juliette zcela izolovaná od zbytku světa a jakéhokoliv lidského kontaktu. Ve chvíli, kdy se propadá do stále hlubší deprese, je však její samota prolomena a do cely k ní přidělí Adama, jejího bývalého spolužáka, který na ni pravděpodobně už dávno zapomněl. Nebo ne?

Román Jsem roztříštěná je první díl stejnojmenné série od americké spisovatelky Tahereh Mafi. Kniha, jež je autorčiny debutem, oslovila čtenáře po celém světě převážně díky rozsáhlé reklamní kampani, která jejímu vydání předcházela, a velmi pozitivním recenzím.

Letos v únoru autorka vydala druhý díl pod názvem Unravel me (volně přeloženo „Rozlušti mě“), který se nakladatelství CooBoo chystá u nás vydat v srpnu. Této knize předcházela ještě novela Destroy me (Znič mě), jež vyšla v říjnu, aby fanouškům zkrátila čekání na druhý díl. Nyní Mafi pracuje na další novele a závěrečném dílu trilogie.

Sedmnáctiletá Juliette nikdy nepocítila, jaké je to být někým milována. Když její rodiče zjistili, že má zvláštní schopnost, začali ji považovat za zrůdu a báli se jí. Stejné reakce se dočkala i ve škole. Její dar totiž vypadá spíše jako prokletí. Koho se dívka dotkne, ten ucítí obrovskou vlnu bolesti, jež může vyústit i v smrt. A právě to se také bohužel stalo. Přestože Juliette nikomu nikdy nechtěla úmyslně ublížit, byla Obnovou, iniciativou, jež ovládla rozpadající se společnost, rodičům odebrána a umístěna do psychiatrické léčebny.
Přestože je dívka v léčebně uvězněná už několik měsíců, z okýnka ve své cele pozoruje, jak moc se v poslední době svět změnil. Většina zvířat kvůli ekologickým změnám vyhynula, stejně jako rostliny, ze kterých zbylo jen pár odolných druhů. Vymírání postihlo také lidstvo.

Juliette se tyto změny příliš nedotýkají, alespoň do chvíle, než k ní přidělí Adama, který jí vypráví, co nového Obnova napáchala. Dívka v něm pozná svého bývalého spolužáka, ale netuší, zda i on si na ni pamatuje. Přes prvotní rozpaky se spřátelí, o to bolestivější je pak pro Juliette zjištění, že ji Adam zradil a vše byla jen přetvářka. Časem si však uvědomí, že nic nemusí být takové, jak se jeví na první pohled…


Když jsem tento román dočetla, nemohla jsem uvěřit, že to je opravdu knížka Shatter me, jež sklízí samou chválu. Na začátku jsem měla velká očekávání, avšak zůstala zcela nenaplněna.

Přestože autorka přišla s dobrým nápadem napsat příběh o dívce, jejíž dotek je smrtící, nepodařilo se jí toto téma adekvátně zpracovat, a proto vznikl román, jehož první polovina je téměř bez děje a druhá se až příliš podobá příběhům, které známe z jiných knih a filmů.

Z jazykového hlediska je román poměrně čtivý, tedy až na pasáže, kdy se autorka snaží téměř v každé druhé větě používat metafory, který by z úst nevypustila snad ani vzdychající dvanáctka nad svým idolem ze Superstar. 

Na to, že valná většina knihy je záznamem mnohdy rozporuplných myšlenek hlavní hrdinky, je až obdivuhodné, jak se autorce podařilo zamaskovat v prvních sto stranách potlačený děj. A to dokonce natolik dobře, že by si toho čtenář možná ani nevšiml, kdyby se nesnažil zrekapitulovat, o čem vlastně Jsem roztříštěnáje.

Naopak zajímavým prvkem jsou přeškrtnuté myšlenky. Autorka se tak snaží čtenáři naznačit, že na některé věci si Juliette nechce dovolit ani pomyslet, a proto je přeškrtne, jakoby je snad mohla smazat i ze svého srdce.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 4/10

Knižní trailery:
Žádné komentáře:

Okomentovat