Elegant Rose - Working In Background*/

pátek 17. května 2013

Recenze: LegendaAutor: Marie Lu
Název: Legenda
Název originálu: Legend
Série: Legenda
Díl: 1
Vyšlo v ČR: březen 2013
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 280
Přeložil: Tomáš Bíla
Vazba: vázaná s laminovaným potahem

Zatímco June Republika umožnila studovat na nejlepších školách a dopřála jí život plný blahobytu, Daye, chlapce ze slumu, o všechno připravila. Osud však chtěl, aby se tito dva na první pohled odlišní lidé setkali a uvědomili si, že mají společného víc, než by si mohli myslet...

Dystopický román Legenda je prvním dílem stejnojmenné série od spisovatelky Marie Lu. Její prvotina se stala okamžitě bestsellerem a byla nominována na několik literárních cen. U nás ji vydalo nakladatelství CooBoo

Aby svým fanouškům autorka zkrátila čekání na druhý díl Prodigy (Zázračné dítě), jenž vyšel letos v lednu, na konci loňského roku Lu publikovala v elektronické verzi soubor Life Before Legend, který se skládá ze dvou krátkých příběhů mapujících život hlavních hrdinů v době před Legendou. Nyní spisovatelka pracuje na závěrečném dílu Champion, jenž byl měl vyjít letos v listopadu.

Spojené státy zasáhly silné klimatické změny, jejichž důsledkem byla nezanedbatelná část území zaplavena. Z toho, co zbylo ze západní oblasti, vznikla armádou řízená Republika, jež je v neustálém boji se sousedícími Koloniemi.

Aby si Republika zajistila co nejsilnější armádu, vojáky vybírá podle výsledků Zkoušky, jež musí podstoupit každý občan země v den svých desátých narozenin.  Pokud uspěje a dosáhne vysokého počet bodů, čeká ho několik let studia na střední škole a některé z republikových univerzit. Odtud poputuje se slušným platem mezi elitu armády.  Pokud však u Zkoušky propadne, žádná budoucnost ho nečeká.

Touto zkušeností si prošel i patnáctiletý Day, nejhledanější zločinec Republiky. Jako jeden z mála lidí si uvědomuje, co je všemi opěvovaná Republika doopravdy zač. Na vlastní kůži totiž zažil, jak končí děti, které u Zkoušky neuspějí. Mezi ostatními obyvateli se jeho pokusy co nejvíce zemi uškodit staly téměř legendárními. K celkovému obrazu tajemného hrdiny pomáhá fakt, že se vojákům stále nepodařilo zjistit, jak chlapec vypadá.

Ve zcela jiném světě žije stejně stará June. Přestože jako dítě přišla o oba rodiče, její starší bratr Methias se jí snažil vychovat, jak nejlépe uměl. Dobrý původ a excelentní výkon u Zkoušky, kdy jako jediná v celé historii dosáhla maximálního počtu bodů, dívce zajistil kromě nejlepšího možného vzdělání také výhradní postavení ve společnosti.

Avšak ve chvíli, kdy je zavražděn dívčin bratr, musí June neprodleně nastoupit do armády, aby chytila jeho vraha. Hlavním podezřelým není nikdo jiný, než nepolapitelný Day. June je tak nucena čelit velmi silnému nepříteli, který však není tím, za koho ho všichni považují…

Stejně jako se série Twilight stala podnětem pro mnohé autory, aby téměř do všech současných fantasy vypustili davy upírů, tak i trilogie Hunger Games vzbudila u leckterých spisovatelů věnujících se Young Adult literatuře potřebu zničit Spojené státy přírodní katastrofou, a na jejich místě vytvořit zcela nový stát, jenž řídí (alespoň trochu) šílený diktátor se silným vojenským aparátem. Podrobený lid je nucen dodržovat krutá pravidla, avšak jen do té doby, než se na scéně objeví nějaký mladý, odvážný idealista, jenž se rozhodne s pomocí pár přátel diktátora svrhnout a nastolit v zemi klid a mír.

Podobně na mě zapůsobil i první díl trilogie Legenda. Přestože se jedná o čtivě napsaný román plný napětí, nečekaných zvratů a překvapivých odhalení, jak uvádí sám nakladatel na obálce knihy, hlavní motiv není nijak originální. 

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 5/10

Knižní trailery:
Nutno ještě podotknout, že Marie Lu dříve pracovala ve společnosti, která se zabývala počítačovými hrami. Není tedy překvapivé, že při psaní Legendy si autorka některé části představovala v podobě počítačové hry. Pokud byste si rádi takovou hru zahráli, máte možnost. Zde totiž najdete hru, která je Legendou inspirována.

 Trailer ke hře:Žádné komentáře:

Okomentovat