Elegant Rose - Working In Background*/

úterý 25. června 2013

Recenze: Děti paranoie


Autor: Trevor Shane
Název: Děti paranoie
Název originálu: Children of Paranoia
Série: Děti paranoie
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: březen 2013
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 320
Přeložil:  Jiří Balek
Vazba: brožovaná


Už od svých šestnácti let zná Joseph pravdu. Světem po dlouhá léta zmítá tajná Válka a on je její součástí. Nikdo přesně neví, co bylo původcem jejího vzniku, avšak všichni vojáci mají své vlastní důvody, chtějí pomstít smrt jejich bližních, kteří byli zavražděni nepřítelem.

Thriller Děti paranoie, jenž u nás vyšel v nakladatelství Mladá fronta, je debutem amerického spisovatele Trevora Shanea. První díl stejnojmenné trilogie nás zavede do prostředí drsných zabijáků, kteří vraždí lidi na počkání bez špetky svědomí.

Kniha zaujala čtenáře po celém světě, společnost CBS Films dokonce koupila práva na její zfilmování. Druhý díl série pod názvem Children of the Underground (Děti podzemí) publikoval Shane letos v dubnu. Trilogii by měla uzavřít kniha Children of the Uprising (Děti povstání), již autor plánuje vydat v říjnu.

Ještě než se Joseph stal součástí Války, už mu vzala prarodiče, otce i sestru. Stejně jako ostatní vojáci měl tedy i on dost důvodů, proč se chtít pomstít. Od chvíle, kdy v osmnácti zabil prvního člověka, uplynulo už sedm let a vraždění nepřátel se pro něj stalo téměř rutinou. Stejně jako ostatní vojáci o původním důvodu k válce neuvažuje a rozkazy ze shora plní bez rozmyslu. Alespoň do chvíle, než poruší jedno ze tří základních pravidel.

Pravidlo číslo 1: Nezabíjet nevinné kolemjdoucí.
Pravidlo číslo 2: Nezabíjet nikoho, komu nebylo osmnáct.
Pravidlo číslo 3: Nesmíte mít dítě, dokud vám nebude osmnáct. Dítě byste museli předat protistraně.
Pokud některý voják pravidla poruší, bude nemilosrdně popraven.

Ve chvíli, kdy Joe potká studentku Marii, všechno, čím žil, náhle přestane dávat smysl. V práci se nesoustředí a málem zabije nevinného, jenž o existenci Války neví. Válka totiž probíhá skrytě, obyčejní lidé o ní nemají ani tušení a vraždy, kterých se vojáci denně dopouštějí, jsou na veřejnosti vydávány za nehody nebo náhodné zločiny.

S Marií je Joe poprvé v životě doopravdy šťastný, avšak dobře si uvědomuje, jak je jejich vztah pro dívku nebezpečný. Situace se zkomplikuje, když Marie otěhotní a Joe zjistí, že je jí pouhých sedmnáct. Náhle se z dvojice stává lovná zvěř a nezbývá jim nic jiného, než se dát na útěk. Otázkou však zůstává, zda jejich snaha není jen oddalováním nevyhnutelného…

Thriller Děti paranoie přečtěte jedním dechem. Příběh je plný napínavých scén, které vám nedovolí knihu odložit, dokud neskončíte na poslední stránce. Přestože je jedním z hlavních motivů Josephova láska k Marii, nečekejte žádné love story. Shaneova kniha popisuje realitu drsně, krutě a bez emocí, až máte občas tendence uvěřit, že něco podobného by se mohlo stát klidně i doopravdy, čímž tento thriller hodně připomíná dystopii.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 6/10

Trailer ke knize:


Žádné komentáře:

Okomentovat