Elegant Rose - Working In Background*/

čtvrtek 20. června 2013

Recenze: ImperfekcionistéAutor: Tom Rachman
Název: Imperfekcionisté
Název originálu: The Imperfectionists
Vyšlo v ČR: březen 2013
Nakladatelství: Host
Počet stran: 328
Přeložila: Ivana Kuglerová
Vazba: vázaná s přebalemDebut kanadsko-anglického spisovatele se nesnaží ukázat novináře jako intelektuály, kteří jsou světaznalí a všemu rozumí. Právě naopak. Nebojí se své hrdiny představit jako slabé, nevyrovnané jedince, jež se snaží radit světu, ale před vlastními problémy raději utíkají.

Samotný název románu Imperfekcionisté dokonale vystihuje jeden z nejčastějších triků novinářů – používání vysoce „erudovaných“ výrazů, jejichž užití je téměř univerzální a splňuje hlavní účel, působit na čtenáře chytře a znale.

Bývalému novináři Tomovi Rachmanovi se podařilo vytvořit mozaiku jedenácti příběhů o nedokonalých novinářích, která sklízí úspěch po celém světě a jež byla přeložena do dvanácti jazyků. Deník New York Times dokonce Rachmanovy Imperfekcionisty označil za osmý nejlepší bestseller roku a produkční společnost Brada Pitta se podle nich chystá natočit film.  U nás román vydalo nakladatelství Host.

Imperfekcionisté nás zavedou do prostředí mezinárodního, anglicky psaného deníku, jehož název se nikdy nedozvíme. Již od svého založení v padesátých letech jsou noviny prodělečné a stále se potýkají s čím dál většími finančními problémy. Příchod internetu situaci deníku zhorší, a ve vzduchu začne viset otázka, jak dlouho bude vycházet…

Přestože se jedná o autorovu prvotinu, Rachmanovy literární vlohy jsou patrné na každé stránce. Dokáže nenásilně klouzat mezi několika časovými rovinami a ve svém románu nešetří humorem. Na rozdíl od mnohých autorů se nesnaží svým hrdinům vkládat do úst bezobsažné fráze, ale nechá je promlouvat osobitým jazykem.

K tomu, aby Rachman dokázal navodit atmosféru jedné z nejzajímavějších evropských metropolí, nepotřebuje několikastránkové popisy, bohémství Říma se mu daří zaznamenat jakoby mimochodem.

Každý z jedenácti krátkých příběhů má svého jedinečného hrdinu, jenž se potýká s vlastní existencí a problematickými vztahy. Setkat se můžete například s vysloužilým novinářem, který si nechce přiznat, že už pro něj v novinách není místo; zákeřným válečným reportérem, jenž dokáže pomocí slovíček s lidmi manipulovat, jak se mu to hodí; finanční ředitelkou, která pod tvrdou slupkou ukrývá zranitelnou ženu toužící po lásce nebo s autorem nekrologů, jemuž smrt dcery změní život od základů.

Rachmanovi hrdinové nejsou skvělí novináři na svém místě, ale spíše skupinka průměrných či dokonce podprůměrných zaměstnanců, jimž příliš nejde ani tak o kvalitu článků, jako o zachování si svého místa s vynaložením minimálního úsilí.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 9/10

1 komentář: