Elegant Rose - Working In Background*/

úterý 13. srpna 2013

Minirecenze: Kraď jako umělec
Autor: Austin Kleon
Název: Kraď jako umělec
Název originálu: Steal Like an Artist
Vyšlo v ČR: říjen 2012
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Počet stran: 160
Přeložil: Radek Petřík
Vazba: paperbackAnotace


10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě

Bohatě ilustrovaná, chytrá a vtipná knížka o tvoření, novátorství a plagiátorství v digitální době. Lze dnes vůbec být 100% původní? A má smysl o to usilovat? Austin Kleon dospívá k závěru, že absolutní původnost je nedosažitelný cíl. Tvorba je a bude VŽDY krádež. Umělec je totiž sběratelem. Sběratelem zážitků, vlivů, vjemů... který však bere jen to, co opravdu miluje. Díky své sbírce tak pozná sebe a svůj styl. Každá tvorba je tedy produktem zkušenosti a zkušenost je souhrn všeho, co prošlo geny a smysly a stálo za uložení v paměti či v zásuvce pracovního stolu.
Podle Kleona jde o to, jak krást (=tvořit) se ctí: tedy tak, abychom navzdory všem výpůjčkám přinesli něco nového a měli z výsledků radost. Zkrátka, nemusíte být génius, stačí být sám sebou. S knihou dostáváte ilustrovaný manifest tvořivosti, kongeniální desatero, které pustí umělce ve vás konečně ven. Knížka je pro každého začínajícího spisovatele, muzikanta, výtvarníka, copywritera, bloggera, fotografa, prostě pro všechny tvůrce, aktivní či zatím stále neprojevené.Co v knize najdete

Tato publikace je rozdělena do 10 kapitol, jejichž názvy vám mohou posloužit jako dobré rady na ovládnutí vlastní kreativity.

1. KRAĎ JAKO UMĚLEC
2. NEČEKEJ S PRACÍ NA TO, AŽ ZJISTÍŠ, KÝM JSI
3. NAPIŠ KNIHU, KTEROU BYS CHTĚL SÁM ČÍST
4. PRACUJ RUKAMA
5. VEDLEJŠÍ PROJEKTY A KONÍČKY JSOU DŮLEŽITÉ
6. TAJEMSTVÍ: ODVÁDĚJ DOBROU PRÁCI A DĚL SE O NI S OSTATNÍMI
7. NEZÁLEŽÍ NA TOM, KDE ŽIJEŠ
8. NEBUĎ SVINĚ (SVĚT JE MALÝ)
9. NESNAŽ SE BÝT COOL, CESTA K ÚSPĚCHU JE ROUBENA NUDOU
10. TVORBA JE ŠKRTÁNÍ

Každá z těchto rad je rozebrána a doplněna dalšími poznámkami a tipy, jak si ji co nejlépe osvojit. Nečekejte seznam mouder, které autor považuje za dogma. Kleon tuto knížku napsal tak čtivě, že budete mít dojem, že s ním sedíte u kafe v nějaké zapadlé kavárně.

Většina knih, jež lze zařadit do literatury osobního rozvoje, je mnohdy pouhým tlacháním naprázdno, bez jakékoliv praktické rady, kterou byste mohli skutečně použít. Titul Kraď jako umělec je jiný. Nehraje si na studánku moudrosti, jen vám sděluje, co dělat, pokud máte tvůrčí blok, a jak rozvíjet svůj kreativní potenciál. Publikace je navíc doplněna vtipnými, trefnými ilustracemi a fotografiemi, díky čemuž působí více přátelsky.

Knihu Kraď jako umělec doporučuji každému, kdo má chuť něco tvořit, ale nedokáže svou kreativitu donutit spolupracovat. 

Více o knize najdete na stránkách www.melvil.cz a na webu autora.

Žádné komentáře:

Okomentovat