Elegant Rose - Working In Background*/

úterý 20. srpna 2013

Minirecenze: Potřeby pro sebevrahy

Autor: Jean Teulé
Název: Potřeby pro sebevrahy
Název originálu: Le Magasin des Suicides
Vyšlo v ČR: listopad 2011
Nakladatelství: Garamond
Počet stran: 144
Přeložil: Alan Beguivin
Vazba: pevná s přebalem
Anotace


Neuspěli jste v životě? S námi se vám zaručeně podaří zemřít!

Komický román o tom, co se stane, když do rodinného podniku s potřebami pro sebevrahy, v němž vládne ponurá atmosféra a vrozený pesimismus, vtrhne nadšení a životní elán. Stane se totiž něco naprosto neočekávaného: z nepochopitelných důvodů se do tradičně pochmurné rodiny vedle nejstaršího Vincenta trpícího anorexií a migrénami a Marylin zatíženou snad všemi možnými komplexy narodí syn Alan, projevující od narození nespoutanou radost ze života a nezdolný optimismus. Na smutku založený rodinný podnik má své dny sečteny…


Už po přečtení prvních pár stránek mi bylo jasné, že se budu skvěle bavit. Kniha Potřeby pro sebevrahy je skrz naskrz protkaná černým humorem, jenž podává téma sebevraždy zcela neotřelým způsobem. Publikaci nechybí ani obrovská dávka nadsázky a ironie. 

Vydělat se dá na všem, sebevražd nevyjímaje. Proč zoufalému člověku, který hledá útěchu ve smrti, nepodat pomocnou ruku a nenabídnout mu smrt hodnou hrdiny? Je libo nějaký jed, nebo raději konopnou oprátku? dáváte přednost originálnímu způsobu sebevraždy, či sázíte na klasiku, jako je skok do vody s betonovým kvádrem u nohy? Manželé Neužilovi vám rádi s výběrem pomohou!

Aura zoufalství, jež z obchodu Potřeby pro sebevrahy vycházela po dlouhé generace, je otřesena v základech. Po narození nejmladšího z Neužilovic dětí to jde s obchodem z kopce.

Alan je na rozdíl od svých depresivních sourozenců a rodičů bůhvíproč veselé, optimistické povahy, což se ostatním Neužilovým příliš nelíbí. Chlapec svou milou, jemnocitnou povahou mění temný, šedý svět okolo sebe a dává naději i těm nejzoufalejším případům. 

Humorná knížka Potřeby pro sebevrahy vás bude bavit od začátku až do konce, ten je však... no, řekněme trochu nečekaný. Svižnost příběhu, stejně jako jeho čtivost, vám nedovolí, abyste ji odložili, dokud ji nepřečtete až do poslední stránky. A že to bude velmi příjemně ztrávený čas.

Pokud vás tato publikace zaujala, možná vás bude také zajímat, že v roce 2012 vznikl na její motiv také animovaný film Obchod pro sebevrahy. Je jen škoda, že ho nerežíroval Tim Burton, to by byl teprve zážitek!


Koukněte se také na oficiální stránky filmu. Stojí to za to. ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat