Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 17. srpna 2013

Recenze: Dívka z nočních můrAutor: Kendare Blake 
Název: Dívka z nočních můr
Název originálu: Girl of Nightmares
Série: Anna
Díl: 2.
Vyšlo v ČR: květen 2013
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 288
Přeložila: 
Andrea Vašíčková
Vazba: pevná s přebalem


Case Loowoda, lovce duchů, trápí noční můry. Krutý obeahman v nich mučí jeho milovanou Annu, jež se kvůli Casovi a jeho přátelům obětovala a nechala se vtáhnout do pekla. Podaří se Casovi Annu zachránit, nebo bude muset její duch i nadále snášet nejrůznější způsoby tortury?

Horor Dívka z nočních můr je pokračováním bestselleru Anna krví oděná od americké spisovatelky Kendare Blakeové. Obě knihy u nás vydalo nakladatelství Baronet.  Přestože spousta fanoušků po přečtení druhého dílu toužila po dalším pokračování, autorka se rozhodla sérii ukončit a věnovat se novým projektům. Mnohé z nich však pravděpodobně potěší, že produkční společnost Stephenie Meyerové, autorky úspěšné Twilight ságy, se chystá podle prvního dílu natočit film.

Od chvíle, kdy Annu Korlovovou pohltilo peklo, už uplynulo několik měsíců, avšak lovec duchů, Cas Lowood se s jejím odchodem ještě nevyrovnal. Stále se s ní setkává ve snech, ale místo toho, aby v nich jeho dívka konečně našla věčný klid, někdo nebo něco jí způsobuje ukrutnou bolest. Case tyto hrůzné výjevy nenechají chladným a rozhodne se Annu před nekonečným mučením zachránit. Přestože se ho jeho přátelé snaží přemluvit, aby dívčina ducha nechal tam, kde je, Cas je neoblomný a trvá na tom, že Annu přivede zpět. Jenže její spása si bude žádat velmi vysokou daň…

Stejně jako ostatní čtenáři, které první díl série o duchu Anny Korlovové nadchl, jsem i já netrpělivě čekala, až vyjde jeho pokračování. Nastalo však zklamání. Blakeové se nepodařilo udržet vysokou laťku, jíž se Anna krví oděná může pyšnit, a druhý díl série se stal z většiny prázdným čeřením vody s jen nepatrným dějovým posunem.

Zatímco první díl byl protkán akčními scénami skrz na skrz, v Dívce z nočních můr se objevují pouze v několika posledních kapitolách. Ve chvíli, kdy konečně nastal zlomový okamžik, autorka dynamiku příběhu zbytečně urychlila, už aby knihu nějak ukončila. Je škoda, že Blakeová nevyužila potenciál situace, kterou se jí v závěru podařilo vybudovat.

Po stránce jazykové knize nic nechybí. Autorčin styl psaní je lehký a svižný, což se velmi kladně odráží na celkové čtivosti románu. Blakeová dokazuje, že umí napsat příběh s hlavním mužským hrdinou, aniž by jeho postava vypadala uměle nebo zženštěle, jak se to bohužel některým autorkám občas stává.

Cas je typem silného, odvážného hrdiny, jenž se do všeho vrhá po hlavě, aniž by pomýšlel na důsledky. Čas od času se mu jeho spontánní plány nepovede zrealizovat tak, jak by si představoval, ale naštěstí má okolo sebe dost lidí, jimž na něm záleží a vždy jsou mu ochotni podat pomocnou ruku.

Jak už se stalo pravidlem, hlavní hrdina většinou nebývá na všechnu práci sám a ani Casius Thesius Lockwood není výjimkou. Na jeho obtížné životní cestě ho doprovází čaroděj Thomas, jenž je shodou okolností také Casův nejlepší přítel, a hvězdné trio by nebylo kompletní, kdyby v něm chyběla Carmel, krásná blondýna, jež se ve volném čase věnuje kromě zabíjení duchů také organizování plesů a jiných středoškolských akcí, aby nepřišla o nepsaný titul královny školy.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 7/10

Knižní trailery:


Žádné komentáře:

Okomentovat