Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 3. srpna 2013

Recenze: Ghostgirl - Vítejte na onom světěAutor: Tonya Hurley
Název: Ghostgirl - Vítejte na onom světě
Název originálu: Ghostgirl - Rest in Popularity
Série: Ghostgirl
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: listopad 2010
Nakladatelství: Fortuna Libri
Počet stran: 336
Přeložila: Jana Jašová
Vazba: vázaná

Na tuto chvíli se Charlotte Usherová poctivě připravovala celé prázdniny. Konečně nastal první den školy. Den, kdy se měl její dosavadní život od základů změnit. Už nechtěla být přehlíženou, neviditelnou dívkou, o kterou ostatní spolužáci nejeví ani sebemenší zájem. Toužila se stát oblíbenou, a konečně tak získat pozornost nejpopulárnějšího a nejhezčího kluka na škole, Damena Dylana. Jenže osud si přál něco jiného. Vinou jednoho červeného gumového medvídka se Charlottin den změny stal jejím posledním...

Mysteriózní román o Ghostgirl Charlottě Usherové s podnázvem Vítejte na onom světě vzešel z pera americké spisovatelky Tonye Hurley. Kniha se brzy po vydání zařadila na žebříček bestsellerů a získala spoustu pozitivních recenzí.

Druhý díl série pod názvem Ghostgirl 2 - Mezi světy autorka publikovala v  roce 2009. Charlottin příběh uzavírá poslední titul nazvaný Ghostgirl 3 - Diagnóza: Láska. Všechny zmíněné publikace u nás vydalo nakladatelství Fortuna Libri.

Autorka sérii doplnila ještě e-knihou Xmas Spirit (Duch Vánoc), jež navazuje na třetí díl. Série Ghostgirl vyšla také v podobě audioknihy.

Sotva začal nový školní rok, už má Charlotte Usherová spoustu práce. O prázdninách totiž vytvořila plán, který by jí měl pomoci stát se mezi spolužáky z Hawthorneovy střední školy oblíbenou, a získat srdce nejpopulárnějšího kluka Damena Dylana.

Jenže její plán zatím nejde podle představ, a než se Charlotte naděje, leží na zemi v učebně fyziky se zaskočeným gumovým medvídkem v krku a její život jí uniká mezi prsty. Nablízku není nikdo, kdo by jí pomohl, Charlotte ve třídě zůstala dočista sama. Jediné, co po dívce zůstane, je rozmazaný otisk ruky na skle ode dveří a bílou křídou namalovaná silueta na podlaze.

V první okamžik si dívka neuvědomuje, že zemřela. Tato hrůzu nahánějící skutečnost jí dojde až ve chvíli když je nucena v posmrtné márnici, jež se nachází v lidmi nepoužívaném křídle školy, identifikovat své tělo.

Charlotte propadne panice, nechce uvěřit, že všechny její sny se nikdy nesplní a že zůstane pro své spolužáky nadále neviditelnou, jak tomu bylo dodnes. Dívka však nemíní ze světa živých odejít, a rozhodne se využít všechny své nově nabyté schopnosti, aby si splnila její největší sen, zatančit si s Damenem na podzimním školním plese. Jenže jak to udělat, když je teď doopravdy neviditelná?

Včera v noci jsem snil,
že mě někdo miluje,
ale kdepak žádný strach,
jen další planý poplach.
The Smiths (str. 113)

První díl série Ghostgirl patří mezi nenáročnou YA literaturu, jež nejvíce osloví teenagery. Příběh se odehrává ve středoškolském prostředí, kde platí stejná nepsaná pravidla jako na skutečných  středních školách. Včelí královna Petula se svými  nohsledkami, Wendy Tomasovou a Wendy Andersonovou, vládne celé škole a určuje, kdo bude patřit ke smetánce, a kdo k looserům. A jako správná královna má i svého krále. Tím není nikdo jiný než ztělesnění dokonalosti, fotbalista Damen Dylan. Nelze nezmínit gotičku Scarlet, Petulinu mladší sestru, která Petulu z celého srdce nesnáší a dělá vše proto, aby ostatním ukázala, jaká je její sestra doopravdy. 

Hlavní hrdinka, Charlotte, se pohybuje na opačné straně společnosti. Lidi na ni neustále zapomínají, nemá
žádné přátele a cítí se strašně sama. Dívka má však odvážné, ambiciózní srdce a přes všechny překážky, které jí život a dokonce i smrt připravily, si jde za svým snem. Situaci jí komplikují také ostatní duchové, se kterými se musí připravovat ba velký společný úkol.

Jak si lze z výše zmíněných slov povšimnout. kniha je plná stereotypů - sobecká hvězda školy, která je kapitánkou roztleskávaček a chodí se stejně slavným fotbalistou, jehož milují dívky z celé střední. Jako v každém správném duchařském příběhu zde nesmí chybět ani strašidelný dům plný duchů a školní ples, který znamená pro všechny středobod jejich existence.

Přes všechna klišé, kterých je v příběhu hodně, má Ghostgirl také několik zajímavých kapitol a nechybí jí ani satira nebo humor, jenž je v knize hojně užíván, tudíž se nemusíte obávat, že byste se u tohoto románu nezasmáli.

Autorka v této knize poukazuje na lidskou potřebu být přijímán okolím, pro kterou jsme schopni obětovat téměř cokoliv. Samotná postava Charlotte je jakýmsi symbolem naděje, že žádná situace není bezvýchodná, i když se tak na první, dokonce i na několikátý pohled jeví.

Každá kapitola je uvedena citátem a několika slovy na začátek, které vás navnadí, o čem asi bude. Zajímavé jsou také černobílé ilustrace v podobě Charottiny siluety, jež dodávají knize kouzlo. Nelze opomenout ani poutavou obálku, která vás donutí knihu alespoň otevřít a nakouknout, jak vypadá uvnitř.

Přestože je vývoj příběhu občas předvídatelný, nelze říct, že byste se během čtení nudili. Spíš naopak. Autorka dokázala Charottiny příhody zachytit čtivě, což vás přiměje otáčet jednu stránku za druhou. Jestliže hledáte nějaké oddechové čtení a prostředí střední školy s trochou duchařiny je vám blízké, první díl série Ghostgirl je přesně tím, co hledáte. 

Všichni bychom si rádi mysleli, že s naším odchodem skončí celý svět.
Ale pravda je, že naši známí, naši přátelé a naši milovaní pokračují v žití, a jejich prostřednictvím  pokračujeme i my.  Nejde o to, co jsme měli, ale co jsme dali. Nejde o to,  jak jsme vypadali, ale jak jsme žili. A nejde jen o to, aby se na vás druzí pamatovali. Jde o to, dát jim k tomu dobrý důvod. (str. 324)
Pro více informací o knize se můžete podívat na oficiální stránky série.

Moje hodnocení 7/10


Žádné komentáře:

Okomentovat