Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 31. srpna 2013

Recenze: Prozření Mary Dyerové


Autor: Michelle Hodkin
Název: Prozření Mary Dyerové
Název originálu: The Unbecoming of Mara Dyer
Série: Mara Dyerová
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: květen 2013
Nakladatelství: Slovart ve spolupráci s nakladatelstvím BRIO
Počet stran: 368
Přeložili: Jan Březovský a Tereza Nuckollsová

Vazba: pevná bez přebaluMaru čekají snad nejtěžší chvíle jejího života. Jako jediná přežila nehodu, při níž zemřeli její tři přátelé.  Po čase si dívka teprve začíná vzpomínat, co se osudné noc stalo. Podaří se Maře vyrovnat s minulostí nebo její běsy zničí vše, o čem kdy snila?


Mysteriózní román Prozření Mary Dyerové, který u nás publikovalo nakladatelství Brio, je prvním dílem trilogie Mara Dyerová od americké spisovatelky Michelle Hodkinové. Hned po vydání sklidila kniha mnoho pozitivní kritiky, dokonce byla zařazena deníkem The New York Times mezi bestsellery roku. Pokračování pod názvem Proměny Mary Dyerové autorka vydala v roce 2012, tedy rok poté, co vyšel první díl.  U nás tento titul vyjde letos v říjnu.

Hodkinová nyní pracuje na závěrečném dílu trilogie, The Retribution of Mara Dyer (Odplata Mary Dyerové), jenž by se na amerických knižních pultech měl objevit v červnu příštího roku.

Stačila jediná noc a život dívky, jež se skrývá pod pseudonymem Mara Dyerová, se od základů změnil. Jako jediná přežila zřícení starého sanatoria, při němž zemřeli její přátelé, avšak dívka si nic z osudné noci nepamatuje. Proč vlastně do rozpadající se budovy šla? A co se přihodilo jejím kamarádům?

Následkem nehody Maru trápí halucinace a kvůli nočním můrám nemůže spát. Všechno jí připomíná její mrtvé přátele. A tak se společně se svými rodiči a dvěma bratry přestěhuje do Miami, aby začala nový život. Jenže před některými problémy se utéct bohužel nedá…


Příběh Mary Dyerové je vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky. Hodkinová pro tento román zvolila jednoduchý, čtivý způsob vyprávění, a tak vám stránky budou šustit mezi prsty tak rychle, že se ani nenadějete, a budete na konci.


Způsob, jakým Mara vypráví svůj příběh, působí velmi upřímně, jakoby vám chtěla ukázat své pravé, zcela odhalené já. Přestože je u některých jejích zážitků těžké odhadnout, zda jsou skutečné, nebo se odehrávají pouze v dívčině hlavě a jsou výplodem její narušené mysli, mnohé popisované situace ve vás pravděpodobně dokáží vyvolat silné emoce. Autorka originálním způsobem kombinuje téma posttraumatické stresové poruchy s motivem paranormálních jevů a romance, bez níž by to v žádném YA románu snad ani nešlo.


Hlavní mužská postava, Noah Shaw, je charismatický školní hezoun, jenž má pověst největšího svůdníka a jemuž k nohám padají všechny dívky. Kromě toho se taky jedná o lehce arogantního, velmi sebevědomého mladíka s osobitým půvabem a zvláštním smyslem humoru, který na vaší tváři ne jednou vykouzlí úsměv. Mara však časem zjistí, že mnohé z jeho chování je jen pouhá přetvářka, pod kterou se skrývá tíživé tajemství. Podobné tomu, jež hluboko v srdci ukrývá i Mara. Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 8/10

Knižní trailer:


Žádné komentáře:

Okomentovat