Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 10. srpna 2013

Recenze: Tma a prádznota

Autor: Carrie Ryan
Název: Tma a prázdnota
Název originálu: The Dark and Hollow Places
Série: Les rukou a zubů
Díl: 3.
Vyšlo v ČR: únor 2013
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 400 
Přeložil: Vratislav Kadlec
Vazba: pevná s přebalem

V Temném Městě už není bezpečno. Horda krvežíznivých prašivců ho zaplavuje svými rozkládajícími se těly a zabíjí vše živé. Posledních přeživších se zmocňuje beznaděj. Existuje ještě nějaká šance na záchranu života?


Závěrečný díl hororové trilogie Les rukou a zubů, jemuž trefně dala autorka Carrie Ryan název Tma a prázdnota, nás naposledy zavede do světa plného zombie. Kniha přímo navazuje na druhý díl Vlny zmítané smrtí, jenž byl volným pokračováním autorčiny prvotiny Les rukou a zubů, podle kterého spisovatelka pojmenovala celou sérii. Všechny tři tituly u nás vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Od chvíle, co se Elias přidal k verbířům a opustil Temné Město, už uplynuly tři roky. Po celou tu dobu Annah nepřestala doufat, že se pro ni jednoho dne vrátí. Situace v Temném Městě je však čím dál horší. Veškeré bezpečí, jenž dřív tohle místo poskytovalo, je nenávratně pryč, a tak ho chce Anna opustit.

U brány z města však nečekaně spatří svou sestru – dvojče, o kterém si myslela, že pravděpodobně zemřelo ještě jako dítě v Lese rukou a zubů. Jenže než se k sestře dostane, zmizí jí dívka z dohledu, proto se Anna rozhodne v Temném Městě zůstat a co nejdříve své dvojče najít. Nemá však ani tušení, že se na město valí horda oživlých mrtvol toužících po lidském mase. Podaří se Anně zvrátit svůj osud a uniknout před jistou smrtí?

U několikadílných sérií je bohužel běžné, že poslední díly sklízí spíše kritiku než pochvalu, ať už kvůli překombinovanosti příběhu, opakující se zápletce nebo nedotaženému závěru. To však není případ Tmy a prázdnoty. Carrie Ryan se podařilo vytvořit velmi kvalitní příběh, jež je dle mého názoru z celé trilogie dokonce nejlepší.

Tma a prázdnota je plná dramatických, mnohdy až hrůzu nahánějících scén, které se střídají s emocemi nabitými dialogy. Ryan opět dokázala, že mezi její silné stránky patří popis prostředí, díky čemuž je velmi snadné si jakoukoliv scénu živě představit a nechat se příběhem zcela pohltit. 

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 10/10
Úžasné finále skvělé trilogie.

Žádné komentáře:

Okomentovat