Elegant Rose - Working In Background*/

pátek 9. srpna 2013

Srovnání obálek: Tma a prázdnotaDnes opět navážu na včerejší ukázku a budu se zabývat srovnáním obálek u závěrečného dílu hororové trilogie Les rukou a zubů - u Tmy a prázdnoty od Carrie Ryan.


← Hororová romance Tma a prázdnota vyšla poprvé 22. března 2011 v nakladatelství Delacorte Books for Young Readers pod názvem The Dark and Hollow Places. Tato titulka se stala předlohou pro mnohá vydání po celém světě. I u nás závěrečný díl trilogie vyšel s obálkou, na níž je zachycena hlavní hrdinka Anna bojující s temnotou a prázdnotou, kterou cítí uvnitř svého srdce.

Zcela jiné obálky se dočkala paperbacková verze, jíž vydalo o rok později nakladatelství Gollancz (přesněji dne 15. března 2012). Titulní stranu zdobí srdce z ostnatého drátu, jež je jakousi připomínkou drátěného plotu z prvního dílu série. Šedé pozadí je postříkáno krůpějemi krve. Obálka působí mnohem drsněji a více spoléhá na čtenářovu představivost. Co asi krev a drátěné srdce znamenají?  →

← Velmi podobná paperbackové verzi je titulní strana řeckého vydání. Tuto knihu vydalo nakladatelství Πλατύπους (foneticky Platýpous - česky lze přeložit jako Ptakopysk) dne 31. října 2012. Již na pohled je patrný stejný motiv ostnatého drátu, jež v tomto případě srdce netvoří, ale uzamyká. Titulka působí stejně tajemně jako ta v paperbackové podobě.

Švédské nakladatelství Styxx Fantasy zvolilo obálku velmi podobnou jiné knize, a to románu Dech ( v org. Breathe). Na obou titulkách je výrazně popraskaná země a v pozadí se rýsuje panorama velkoměsta. Posuďte sami, zda se švédské nakladatelství Dechem inspirovalo ( Dech vyšel s touto obálkou poprvé 2. října roku 2012, zatímco švédská verze Tmy a prázdnoty vyšla až v letos dubnu. Co z toho vyplývá si vyvoďte sami. :) ) 

Pro porovnání uvádím i obálku Dechu. Proč si švédské nakladatelství zvolilo zrovna tuto ilustraci je záhadou, jelikož v knize o popraskané zemi nebyl žádná řeč. Strašliví zombíci sekající rukama po posledních přeživších by byli mnohem patřičnější. :)

Jak je zřejmé z výše uvedených obálek, hlavním motivem knihy Tma a prázdnota se stal kromě původní titulky s Annou ostnatý drát a srdce. 

Mě osobně se nejvíce líbí paperbacková verze, i když k celé sérii se spíše hodí původní vydání s dívkou (u obou dvou předchozích dílů je na titulní straně dívčí portrét). Která verze se líbí nejvíce vám?

Žádné komentáře:

Okomentovat