Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 14. září 2013

Recenze: ResetAutor: Amy Tintera
Název: Reset
Název originálu: Reboot
Série:  Reset
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: červen 2013
Nakladatelství: Egmont
Počet stran: 384
Přeložila: Jana Hejná

Vazba: pevná bez přebalu
Když měla Wren Connollyová dvanáct let, neznámý útočník ji třikrát střelil do hrudi. Dívka zranění podlehla a po dobu 178 minut byla mrtvá. Pak se však stejně jako mnozí její vrstevníci, jež byli nakaženi virem KDH, vrátila zpět jako resetka.


Dystopický román Reset, který u nás vydalo nakladatelství Egmont, je prvotinou americké spisovatelky Amy Tintera. Autorka vyrostla v texaském Austinu, kde se mimochodem odehrává také děj výše zmíněné knihy. Tinter nyní pracuje na jejím pokračování, jež by mělo vyjít příští rok v květnu.

Ze Spojených států amerických téměř nic nezbylo. Většinu obyvatelstva zabil virus KDH, někteří z nich, převážně děti a mladiství, však ožili jako reseti – mnohem silnější, rychlejší a odolnější bytosti.


Čím déle jsou reseti mrtví, tím méně se podobají lidem, kterými byli před smrtí – přicházejí o emoce, jejich zranění se lépe a rychleji hojí, a ani nepotřebují tak často jíst a pít jako lidé. Díky svým schopnostem jsou ideálními vojáky pro společnost KLEZ (Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění), jež se chopila vlády.

Poté, co byla Wren zastřelena, zůstala mrtvá po dobu 178 minut, díky čemuž se stala nejnebezpečnější resetkou, s jakou se kdy KLEZ setkal. Už pět let slouží v jeho vojenské jednotce, kde má kromě plnění vysoce náročných úkolů také na starost výcvik nových resetů. Když se rozhodne trénovat nováčka Calluma Reyese, jenž byl mrtev pouhých 22 minut, je rozhodnutá tohoto nejhoršího reseta, s jakým se kdy setkala, naučit vše, aby přežil co nejdéle. Brzy však pozná, že i Callum jí může být skvělým učitelem…

Jak jste si možná povšimli, knižní trh je zaplaven dystopickými romány různých kvalit. V mnohých z nich, jako například v Legendě nebo v knize Jsem roztříštěná, jsou hlavním dějištěm rozpadlé Spojené státy, kterým vládnou tyranské skupiny se silným vojenským aparátem. Ne jinak tomu je i v případě Resetu.

Přestože téma nebezpečného viru, jenž mění lidi v jiné bytosti, není ničím novým, vzpomeňte si například na postapokalyptického Bílého koně, Tinterové se podařilo napsat velmi zajímavý a čtivý román, který chytne každého, kdo touží po lehce romanticky laděné dystopii s velkorysou dávkou akčních scén.

Už na první stránce vás autorka vtáhne do jedné z mnoha napínavých událostí, aniž by se zdržovala dlouhými, podrobnými popisy okolí nebo postav. To nejdůležitější se dozvídáte v průběhu děje, jakoby na nic nadbytečného nezbyl čas.
Způsobu vyprávění odpovídá i forma – román Reset tvoří 33 kratších kapitol, jež jsou téměř vždy ukončeny v nejdramatičtějším momentě. Tím vás autorka stále udržuje v napětí a nenásilně nutí pokračovat ve čtení, abyste zjistili, jak příběh Wren a Calluma skončí.


Hlavní hrdinka Wren působí na začátku knihy chladně, jakoby jí po přeměně nezbyla ani špetka soucitu. Když se s ní však začnete blíže seznamovat, možná si všimnete, že není tak silná a emočně odolná, na jakou si před ostatními hraje. 

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 8/10

Knižní trailer

1 komentář:

  1. Hm....to zní zajímavě. To si určitě přečtu. Knopy

    OdpovědětVymazat