Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 21. září 2013

Recenze: Zvláštní smutek citronového koláčeAutor: Aimee Bender
Název: Zvláštní smutek citronového koláče
Název originálu: The Particular Sadness of Lemon Cake
Vyšlo v ČR: červen 2013
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 296
Přeložila:Veronika Volhejnová
Vazba: pevná s přebalemTak na tuhle otázku by vám Rose Edelsteinová dokázala odpovědět bez zaváhání. Když jí bylo devět let a potajmu si ukrojila kousek z mámina citronového koláče, zjistila, že kromě kyselého citrónového krému cítí na jazyku také matčin smutek…


Román o mezilidských vztazích ozvláštněný kapkou netradičních nadpřirozených schopností, tak takový je Zvláštní smutek citronového koláče. Jeho autorkou je americká spisovatelka Aimee Bender, jež se vyjma psaní vlastních knih také věnuje výuce této dovednosti na Univerzitě Jižní Kalifornie (USC).


Kromě výše zmíněné knihy, jež Bender mimo úspěchu přinesla i dvě literární ocenění, má autorka na svém kontě řadu povídek a další čtyři romány – The Girl in the Flammable Skirt (Dívka v hořlavé sukni), An Invisible Sign of My Own (Moje neviditelná značka), Willful Creatures (Tvrdohlaví tvorové) a The Third Elevator (Třetí výtah).

Když si malá Rose Edelsteinová uždíbla den před svými devátými narozeninami z citronového koláče, jenž pro ni její matka upekla, netušila, jak jí jedno sousto tohoto naprosto obyčejného moučníku změní život. Dívenka si totiž uvědomila, že kromě syté citronové chuti cítí ještě něco jiného – matčiny emoce, o kterých neměla ani tušení. Rose zaplavil tak silný pocit osamění a zoufalství, až se jí udělalo špatně.

Jenže matčin citronový koláč je pouhým začátkem. Rose nyní dokáže v každém jídle identifikovat emoce těch, jež ho připravovali. Místo radosti a štěstí se však tato devítiletá dívka setkává spíše se smutkem, depresí, hněvem a nenávistí, a tak se pro ni její netradiční dar stává spíše prokletím. Později zjistí, že není jediná, kdo má v rodině Edelsteinových neobvyklé schopnosti…

Kniha Zvláštní smutek citronového koláče, kterou u nás vydalo nakladatelství Argo, je stejně jako dar Rose Edelsteinové velmi nevšední. A to jak po obsahové, tak i po stylistické stránce. Autorka záměrně nerozlišuje přímou řeč od myšlenek hlavní hrdinky, a tak bývá občas obtížné rozlišit, komu patří která výpověď.

Bender příběh malé Rose, z níž se v průběhu vyprávění stane dospělá žena, popisuje velmi jednoduše, zato však tak zajímavě, že ve vás stále bude vzbuzovat otázku, jak kniha asi skončí. Zatímco u některých titulů můžete už po přečtení prvních kapitol s jistotou říct, jak román skončí, u Zvláštního smutku citronového koláče si tím nebudete jisti ani na poslední stránce. Právě kvůli této nepředvídatelnosti patrně nebudete schopni knihu odložit, dokud ji celou nepřečtete.

Velmi neobvyklé je také použití tak stereotypního tématu, jakým jsou rozpadající se vztahy jedné poměrně nenápadné rodinky, společně s motivem neobvyklých nadpřirozených schopností. Možná se touto zajímavou kombinací snažila autorka světu říct, že úžasným nadáním nemusí oplývat jen na první pohled výjimeční lidé.

Hlavní hrdinka, Rose Edelsteinová, mě bohužel nijak neoslovila. Bender se dle mého názoru nepodařilo tuto postavu napsat tak, aby vám přirostla k srdci. Rose líčí své zážitky s odstupem a bez emocí, jakoby popisovala zkušenosti někoho jiného, což se pro dívku, které pocity druhých lidí ruinují její vlastní život, zrovna dvakrát nehodí.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 6/10

Žádné komentáře:

Okomentovat