Elegant Rose - Working In Background*/

úterý 8. října 2013

Minirecenze: Padesát stínů EvyAutor: Rossella Calabró
Název: Padesát stínů Evy
Název originálu: Cinquanta smagliature di Gina
Vyšlo v ČR: září 2013
Nakladatelství: Práh
Počet stran: 120
Přeložil: Iva Dobrovská
Vazba: pevná
Anotace


Po trilogii trochu zdravé sebeironie

V každé ženě je nejméně padesát (tisíc) odstínů, stínů a nedokonalostí, které ji činí vnitřně bohatou a zároveň nepochopitelnou pro druhou stranu vesmíru.

V této knize budu hovořit pouze o padesáti stínech, což je číslo, které je momentálně velmi v módě. A co myslím těmi stíny?

Mám na mysli trochu té emotivní nadváhy, kterou všechny v sobě máme a která z nás často dělá přecitlivělé, komplikované specialistky na horor, který nám v duchu vytane vždy, když náš vyvolený neodpovídá na esemesky (už mě nemiluje a/nebo už píše jiný), kamarádka nás upozorní, že vypadáme trochu unaveně (unaveně? Chceš snad říct hrozně, ne?) nebo když nám váha ukáže o deko víc (bože, já jsem tlustá!).

Padesát stínů Evy vám nabízí stoprocentně přírodní prostředek, který vřele doporučujeme na ty naše vnitřní stíny. Jmenuje se sebeironie. Ta nejen že činí naši pleť krásnější jako každý úsměv, ale je také tou nejmocnější zbraní, co existuje při svádění. Lepší než botox.

Ty nejodvážnější či nadmíru optimistické by mohly dát přečíst tuto knížku vlastním Adamům. Možná by pak (kéž by!) muži pochopili ledacos o ženách.

Naděje umírá poslední. Ach, ještě jedna věc, milé Evy, a už je to oficiální: dokonalost je pěkná hovadina.


Sotva jsem se začetla do prvních pár kapitol (Eviných stínů), hned jsem se musela smát. Spisovatelka popisuje všední peripetie, se kterými bojují Evy na celém světě, s nadhledem a velkým kusem sebeironie. 

Autorčin seznam se zabývá jak tradičními tématy, jako je "kabelka ( a co všechno jsme do ní schopné narvat)", "nemám co na sebe" nebo "ráno (rozumějte to sprosté slovo, které se nikdy nevyslovuje hlavně před Evami typu sova)", tak i náměty, o kterých by Evy raději pomlčely - "Premenstruační syndrom", "depilace (všeho druhu)" a dokonce i "knír".

Přestože Calabró nenechala na ženách nit suchou, svou verzí padesáti stínů dokázala pobavit ( i když v druhé polovině knihy se spíš jednalo trochu o úsměv v křeči) a potvrdit, že Slečna dokonalá je stejný mýtus, jako její mužský protějšek.

Knížka Padesát stínů Evy je oddechové čtení, které se hodí na zašedlé podzimní večery se sklenkou v ruce a když máte chuť se trochu nezávazně pobavit, bez nutnosti hlubokomyslného hloubání nad nevyřešitelnými filosofickými otázkami. 

Ani ženy přece nejsou dokonalé jako z románu. Přesto mohou být milovány.

Když jsem tuto knihu poprvé uviděla, myslela jsem si ( jak ostatně napovídá samotný název i obálka), že se jedná o parodii na trilogii Padesát odstínů (šedi, temnoty, svobody). Přestože je v Padesáti stínech Evy tato erotická série několikrát zmíněna, o žádnou klasickou parodii se nejedná. Tento titul je spíše protějškem knihy Padesát stínů Adama, jež srovnává skutečného muže s Christianem Greyem, hrdinou z výše zmíněné trilogie. Takže bohužel, pokud jste čekali lechtivý román okořeněný špetkou humoru, tak vás musím zklamat.

Na závěr ještě podotknu, že tato kniha není určená výhradně ženám, spíše naopak! Možná pomůže mužům nás alespoň v některých ohledech lépe pochopit a porozumět tomu, proč jednáme, jak jednáme. Autorka navíc pro Adamy, kteří ke čtení této publikace přece jen najdou odvahu, sepsala seznam 50 stručných rad a informací, na které by neměli nikdy zapomínat. To, zda jsou pravdivé nebo ne už musíte posoudit sami.

Jestliže se Vám kniha Padesát stínů Evy zalíbí, určitě si přečtěte i Padesát stínů Adama. I kdyby to mělo být jen ze zvědavosti. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat