Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 30. listopadu 2013

Recenze: Kocour Bob

Autor: James Bowen
Název: Kocour Bob
Název originálu: A Street Cat Named Bob
Vyšlo v ČR: 11. září 2013
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 248
Přeložila: Hana Antonínová
Vazba: pevná s přebalemDeset let James Bowen bojoval se závislostí na heroinu a na své živobytí si vydělával zpíváním a hraním na londýnských ulicích. Život mladého muzikanta byl chaotický a nesmyslný. Tedy až do té chvíle, než poznal jednoho rezavého kocourka, který mu ho naprosto změnil…

Kniha Kocour Bob, kterou u nás vydalo nakladatelství Ikar, je neobyčejným vyprávěním Jamese Bowena, muzikanta, jehož životní příběh oslovil milovníky koček po celém světě. Přestože se Bowen narodil v Anglii, několik let žil s matkou v Austrálii. 

Chuť prorazit s kapelou ho však přiměla vrátit se do Velké Británie, aby si v Londýně mohl splnit svůj sen. Tou dobou si však začal zahrávat s tvrdými drogami, jež ho dostaly až na samotné dno. Po několika letech strávených na ulici se James začal ze závislosti léčit a místo heroinu bral metadon, definitivně se však s drogami rozloučil až poté, co se spřátelil s kocourem, jemuž dal jméno Bob.

Jamesovo vyprávění nás přenese do roku 2007, kdy si poprvé všiml ryšavého kocoura na chodbě činžovního domu, v němž mladý muzikant bydlel. Kocour byl ve špatném zdravotním stavu, na těle měl kromě lysin také ošklivou ránu na noze, kvůli níž kulhal a byl značně vyhublý. 

Nejprve si James myslel, že Bob patří někomu z domu, avšak nikdo se k němu nehlásil a také z kocourova chování bylo patrné, že se jedná o tuláka.  Bowen se tedy rozhodl, že se o Boba postará, alespoň do té doby, dokud se neuzdraví. Jenže jakmile kocoura blíže poznal, uvědomil si, že v něm našel opravdového přítele.

Kniha Kocour Bob není klasickým románem, spíše působí, jako kdyby vám James Bowen svůj životní příběh vyprávěl osobně, a tomu také odpovídá autorův styl. Nečekejte žádné básnické obraty a zvukomalebná slůvka, Bowen sází na jednodušší způsob vyjadřování, což se k člověku žijícímu dlouhá léta na ulici hodí mnohem více, než strojené hraní si na rétora.

Největším kladem knihy je její autentičnost. James Bowen se snažil zachytit sled událostí, jak (pravděpodobně) proběhly a nevynechal ani nepříjemné zážitky, z nichž některé byly velmi osobního rázu. Právě opravdovost tohoto vyprávění ho činí něčím výjimečným. Tento příběh je důkazem toho, jak silné pouto může mezi člověkem a kocourem vzniknout, a to bez ohledu na pohodlí, které mu může (či spíše nemůže) jeho majitel poskytnout.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.
Mé hodnocení 9/10


Podívejte se také na krátký dokument o kocourku Bobovi a jeho člověku Jamesi Bowenovi


1 komentář: