Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 16. listopadu 2013

Recenze: S elegancí ježka
Autor:
 Muriel Barbery
Název: S elegancí ježka
Název originálu: Élégance du hérisson
Vyšlo v ČR: 16. září 2013
Nakladatelství: Host
Počet stran: 320
Přeložila: Petr Christov
Vazba: paperbackČtyřiapadesátiletá Renée představuje, co si představíte pod pojmem domovnice. Příliš nedbá o svůj vzhled, na dotazy odpovídá úsečně a celý den se z jejího bytu line zvuk zapnuté televize. Svou životní roli, do níž se sama stylizovala, hraje na výbornou…

Za podobnou přetvářkou svůj intelekt skrývá i dvanáctiletá Paloma, jež žije ve stejném domě, jako domovnice Renée. Před ostatními si hraje na průměrnou, ničím nezajímavou dívku, zatímco si dobře uvědomuje, že své vrstevníky značně převyšuje nejen svou výjimečnou inteligencí, ale i racionalitou. Jelikož Paloma nechce skončit jako všichni ostatní, v akvárku, jehož stěny tvoří nenaplněné sny a zklamání, rozhodne se, že v den svých třináctých narozenin spáchá sebevraždu.

Mezinárodní bestseller S elegancí ježka, jenž se od svého prvního vydání v září v roce 2006 držel více než sto týdnů na vrcholu žebříčku prodaných knih ve Francii a podobný úspěch sklidil i v jiných zemích, je dílem francouzské profesorky filosofie a spisovatelky Muriel Barbery.


Autorka na sebe upozornila již svou prvotinou Pochoutka, která sklidila spoustu pozitivní kritiky a byla přeložena do dvanácti jazyků, češtinu nevyjímaje. Oba zmíněné romány u nás vydalo nakladatelství Host, knihu S elegancí ježka publikovalo dokonce ve dvou různých vydáních, ve vázané a brožované verzi.

Filosofické rozjímání o bytí a nebytí


Titul S elegancí ježka patří jistě mezi ty knihy, jež nesednou každému a jsou určené spíše pro sečtělejší čtenáře. Autorka v první třetině románu nešetří odkazy na největší a nejznámější myslitele novodobých dějin filosofie, a s notnou odvahou vtahuje čtenáře do rozsáhlých výkladů jejich ústředních myšlenek.

Bez ohledu na spisovatelčino povolání je i z knihy patrné, že se Barbery v těchto úsecích opravdu vyžívá. Osobně si však myslím, že troška děje navíc by prvním sto stranám románu neuškodila a pravděpodobně by i přesvědčila netrpělivé čtenáře, aby tuto neobyčejnou knihu dočetli až do konce.

Přestože hlavní hrdinky od sebe dělí více než čtyřicetiletý věkový rozdíl, jsou si v mnohém podobné. Renée byla již od dětství vychovávaná k nevýraznosti, která ji s ohledem na bolestnou zkušenost z raného mládí stále nutí splynout s davem, a naplnit tak společensky danou roli, jež se k ní podle jejího nejlepšího mínění zcela nepochybně hodí.

Zatímco se před bohatými a zhýralými nájemníky soukromého domu, kde pracuje už sedmadvacet let jako domovnice, tváří jako prostoduchá, ničím nezajímavá opuštěná vdova, jedná se o velmi inteligentní a sečtělou dámu, která miluje umění a má značně vyvinutý cit pro krásu a estetiku.

Podobně netradičně smýšlí i dvanáctiletá Paloma, jež společně se svou rodinou žije v jednom z luxusních bytů. Její bystré a vnímavé hlavičce neuniklo, jak nesmyslný dokáže život být a že všechny touhy, cíle a sny jsou jen lži, které nám od raného dětství vtloukali do hlavy naši rodiče, stejně jako jim byly tyto ideje vtloukány jejich rodiči. Proto se dívka rozhodne v den svých třináctých narozenin zemřít. Do té doby má v plánu si sepisovat všechny své myšlenky, které mají sloužit po její smrti jako její jediný odkaz lidstvu.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 8/10

Trailer k filmové adaptaci románu S elegancí ježka

Žádné komentáře:

Okomentovat