Elegant Rose - Working In Background*/

pondělí 13. ledna 2014

Knižní tip týdne: Zlodějka knih


Knižním tipem pro tento týden se stává nové vydání románu Markuse Zusaka Zlodějka knih, jehož filmová adaptace vtrhne 16. ledna do českých kin. Já si tento titul určitě nenechám ujít...

Autor: Markus Zusak
Název: Zlodějka knih
Název originálu: The Book Thief
Vychází v ČR: 6. ledna 2014
Nakladatelství: Argo
Anotace:

Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. 

Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem. Vyšla poprvé v roce 2006, letos její prodej dosáhl 1 000 000 výtisků po celém světě. 

Čtenáři oceňují Zusakovo vypravěčské umění, originální volbu vypravěče, poetický jazyk, zejména se však vyzvedává téma knihy. Druhou světovou válku a holokaust se Zusakovi podařilo originálně a působivě zprostředkovat i těm, kteří tu dobu znají už jen z literatury, filmů či z vyprávění. Líčí ji jednak pohledem vševědoucí a všudypřítomné smrti, jednak slovy dítěte, navíc dítěte žijícího v Německu, v poražené zemi. Zaměřuje se ale spíš na všední život v zázemí, do kterého válka jen pomalu a plíživě proniká. 

Podle Zusakových vlastních slov ho k napsání knihy inspirovalo vyprávění jeho matky, která prožila válku v Mnichově a zažila bombardování města, a byla i svědkem scény, která získala důležité místo ve Zlodějce knih: městem prošel průvod Židů pochodujících do koncentračního tábora; jakýsi muž prý jednomu z nich podal kousek chleba a dostal za to pár ran důtkami od vojáka z eskorty. Kolem této scény, spojující laskavost a krutost, dvě krajní polohy lidské povahy, pak vyrostl obsáhlý příběh, který dokáže podmanit.

Světový bestseller pro mladé i dospělé čtenáře.

Trailer k filmové adaptaci


4 komentáře:

 1. Viděla jsem film a byl boží. :) Na knihu se chystám. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem neodolala a zašla na Zlodějku knih do kina. A musím souhlasit, že je to moc hezký film. :) Knížku mám v plánu co nejdříve přečíst. :)

   Vymazat
 2. Tak moc se na knížku i na film těším .š

  OdpovědětVymazat