Elegant Rose - Working In Background*/

úterý 7. ledna 2014

Minirecenze: Zmizelá

Autor: Gillian Flynn
Název: Zmizelá
Název originálu: Gone Girl
Vyšlo v ČR: 23. sprna 2013
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 384
Přeložila: Drahomíra Michnová
Vazba: pevná s přebalemAnotace

Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat… 

Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? 

Nemilosrdně sžíravý kriminální román doslova uchvátil čtenáře nejen v USA, kde se stal druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (více než dva miliony výtisků) a ani po roce od vydání neopustil první desítku bestsellerů The New York Times (beletrie) a amazon.com (thrillery). Filmovou verzi příběhu se chystá natočit režisér David Fincher (Klub rváčů, Sedm, Muži, kteří nenávidí ženy). 


Netradiční psychothriller plný tajemství

 Na první pohled působí Zmizelá jako další thriller zabývající se napjatými manželskými vztahy, které skončí nějakou tragédií. Nenechte se však zmást, nic není takové, jak vypadá.

Ústřední dvojice Amy a Nick jsou jako každý jiný manželský pár, jenž má prvotní zamilovanost už pár let za sebou a zůstává spolu spíše z pohodlnosti a ze zvyku než kvůli vzájemné lásce. Když Amy v den pátého výročí svatby zmizí, policie začne z její vraždy podezřívat Nicka. Všechny důkazy totiž naznačují, že se své drahé polovičky rozhodl zbavit už nadobro…

Na začátku knihy jsem si nebyla jistá, která postava se mi líbí více. Jak Amy, tak i Nick dokázali upoutat mou pozornost, snad také proto, že autorka Gillian Flynnová umožnila oběma hrdinům vyprávět jejich příběh ze svého pohledu. Čím více stránek jsem však přečetla, tím jasnější mi bylo, že k srdci mi žádná z hlavních postav určitě nepřiroste.  S dalšími odhalenými tajemstvími už tento pár nepůsobil vůbec sympaticky, spíše naopak, několikrát jsem se přistihla, jak si kladu otázku, kdo z manželů Dunneových je zkaženější.  

Zmizelá je dobře promyšleným románem, který vás dokáže nejednou překvapit a po jehož dočtení vás možná i zamrzí, že už končí. Flynnová jasně ukazuje, že svět není černobílý a lidé už vůbec ne.  A že smrt nemusí být tím nejhorším, co vás může v životě potkat…


Trailer ke knize


Velmi děkuji knihkupectví Neoluxor za zajištění recenzního výtisku.

Žádné komentáře:

Okomentovat