Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 11. ledna 2014

Recenze: Sebevraždy panenAutor: Jeffrey Eugenides
Název: Sebevraždy panen
Název originálu: The Virgin Suicides 
Vyšlo v ČR: 1. října 2013
Nakladatelství: Host
Počet stran: 248
Přeložila: Martina Neradová
Vazba: pevná Otevřené okno, skopnutý kufr ve sklepě, plynová trouba, hrst prášků na spaní a auto uvnitř neprodyšně uzavřené garáže, tak takovým způsobem skončila představa o rodinném štěstí manželů Lisbonových a jejich pěti dcer…

Už debut amerického spisovatele Jeffreyho Eugenidese ukázal, jak velký potenciál se v tomto autorovi ukrývá. Sebevraždy panen, jež v originále vyšly v roce 1993, byly přeloženy do třiceti čtyř jazyků a staly se předlohou pro film režisérky Sofie Coppolové Smrt panen (v org. The Virgin Suicide). 

Mezi autorova další díla patří titul Hermafrodit, za nějž získal Eugenides dokonce Pulitzerovu cenu, a jeho zatím nejnovější kniha Hra o manželství, kterou u nás stejně jako Sebevraždy panen publikovalo nakladatelství Host.

Přestože od sebevražd sester Lisbonových uplynulo už více než dvacet let, chlapci ze sousedství, kteří mezitím dospěli a založili vlastní rodiny, na tyto dívky, do kterých byli jako kluci zamilovaní, stále nemohou zapomenout. A tak se prostřednictvím jejich vyprávění ocitáme na konci šedesátých let, v době, kdy lidé z předměstí Detroitu museli čelit kromě rasových nepokojů také začínající krizi místního automobilového průmyslu a neodvratnému úpadku americké iluze šťastných a bezstarostných rodin. 

Když se třináctiletá Cecilia poprvé pokusila o sebevraždu, nikdo z jejího okolí nechápal, co k tomu nejmladší z pěti sester Lisbonových vedlo. O pár týdnů později dívka vyskočila ve svatebních šatech z okna svého pokoje a dopadla přímo na kovový plot, který stál před domem. Nyní si už celá ulice šuškala o tom, že Ceciliina smrt byla jen otázkou času, s ohledem na dívčino chatrné duševní zdraví, jímž podle nich trpěla od raného dětství.

Ostatní sestry však nikdo za bláznivé nepovažoval, naopak se spíše staly terčem lítosti kvůli příliš přísné výchově (hlavně ze strany paní Lisbonové). O to větší překvapení nastalo, když se Lux, Bonnie, Mary a Therese rozhodly svou sestru následovat…

Román Sebevraždy panen je přesně tou knihou, která vám ještě několik dní po jejím dočtení nedá spát. Ať už za to může tragický konec pěti mladých životů, o němž vás autor informuje hned na první stránce, čímž vám sebere veškeré iluze o happy endu, nebo snad jeho schopnost popisovat všednost každodenního života s takovou lehkostí a čistotou, že máte pocit, jakoby se jednalo o něco výjimečného, na tuto knihu se prostě nedá jen tak zapomenout.

Eugenides nám lyrickým jazykem vypráví příběh sester Lisbonových prostřednictvím jednoho z chlapců, jenž se svými dnes již dospělými kamarády stále sbírá střípky ze života dívek, aby se pokusili zjistit, co sestry k tak razantnímu rozhodnutí přivedlo. 

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 10/10
Tato knížka je natolik odlišná od běžných románů. Je to přesně ten typ knihy, která vám ještě dlouho po přečtení víří hlavou a nedovolí vám jen tak zapomenout. 


Trailer k filmové adaptace 


Žádné komentáře:

Okomentovat