Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 15. února 2014

Recenze: Proměna Mary Dyerové


Autor: Michelle Hodkin
Název: Proměna Mary Dyerové
Název originálu: The Evolution of Mara Dyer
Série: Mara Dyerová
Díl: 2.
Vyšlo v ČR: prosinec 2013
Nakladatelství: Slovart ve spolupráci s nakladatelstvím BRIO
Počet stran: 423
Přeložili: Jan Březovský a Tereza Nuckollsová

Vazba: pevná bez přebalu


Myslela si, že to nejhorší už má za sebou. Doufala, že může jít dál. Tedy až do té doby, než se v jejím životě objevil stín minulosti, jenž se rozhodl, že nedovolí, aby její předchozí činy zůstaly zapomenuty…

Sotva uplynulo několik měsíců od vydání románu Prozření Mary Dyerové, už se na českých knižních pultech objevil také druhý díl mysteriózní trilogie od Michelle Hodkinové, Proměna Mary Dyerové. Stejně jako první díl i jeho pokračování u nás publikovalo nakladatelství Slovart ve spolupráci s nakladatelstvím BRIO.

Mara se probudí na psychiatrické klinice. Matně si vzpomíná na otcovu nehodu, po které se rozhodla udat na policii, aby konečně našla klid. Místo toho se na stanici setkala s Judem, jejím bývalým přítelem, jehož považovala za mrtvého. Všechny tyto události způsobí, že se dívka zhroutí a její rodina ji nechá hospitalizovat na psychiatrické klinice. Jediný, kdo si nemyslí, že se Mara zbláznila, je Noah, chlapec, jenž je stejně jako ona nadaný zvláštní schopností a Maru miluje natolik, že by pro ni obětoval i vlastní život.

Judovy útoky se přes veškerá Noahova opatření stále stupňují, což Maru přivádí k šílenství. Jelikož je Jude oficiálně po smrti, zdá se být jednoznačné, že si Mara vymýšlí. Situaci ještě více komplikují její zhoršující se výpadky paměti a náměsíčnost.

Doopravdy se Mara zbláznila a všechny ty strašlivé věci, které se okolo ní dějí, jsou jen výplodem její choré mysli? Nebo se jen někdo snaží, aby jako blázen vypadala?

Ve srovnání s prvním dílem je Proměna Mary Dyerové mnohem napínavější a má rychlejší spád. Autorka střídá jednu akční scénu za druhou. Pokud tedy narazíte na nějakou klidnější část, vězte, že bude jen velmi krátká.

Hodkinová vás dokáže natolik vtáhnout do děje, že pravděpodobně budete mít značný problém knihu odložit. Tomu napomáhají i krátké kapitoly, jež končí většinou v tom nejdramatičtějším místě, takže vám nezbývá nic jiného, než se tímto vražedným tempem pročíst až na poslední stránku. O to mučivější je fakt, že na vás v závěru čekají další nezodpovězené otázky (jak tomu ostatně bývá u většiny druhých dílů), na které snad získáme vytoužené odpovědi v posledním dílu série, The Retribution of Mara Dyer (Odplata Mary Dyerové). Ten by měl vyjít už letos v červnu.

Přestože autorce nelze upřít spisovatelský talent, je škoda, že se až příliš úzkostlivě drží zažitých modelů. Mara Dyerová je typem „princeznovské“ hrdinky, jež stále čeká, až ji nějaký chrabrý princ (rozumějte Noah) zachrání. Sama se chová velmi pasivně, před každým problémem se hned schovává a nechává svého sexy přítele, aby za ni odvedl „špinavou“ práci.

Trochu jsem očekávala, že všechny strašlivé zážitky, jimiž si Mara prošla, dívku zocelí a nějakým výraznějším způsobem se odrazí na jejím charakteru. Místo toho Hodkinová nechala Maru stále zbaběle čekat, co se bude dít dál, aniž by převzala kontrolu nad svým životem.

Hlavní hrdinka také často působí, jako by jí nedocházely nad slunce jasné souvislosti, jež se ukážou jako zásadní. Zatímco Mara konečně odhalí nějaké obrovské tajemství, vy si možná budete ťukat na čelo, že jí to tak dlouho trvalo. Těžko říct, zda zrovna tohle byl autorčin záměr.

Hodkinová se také často uchyluje k opakování již použitých zvratů, kterými si pomáhala v prvním dílu trilogie. Zatímco poprvé měly svůj význam i váhu, v Proměně Mary Dyerové se jeví až příliš samoúčelné a mnohdy i nepatřičné.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 7/10

Knižní trailer

Žádné komentáře:

Okomentovat