Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 12. dubna 2014

Recenze: The Mortal Instruments: Město ze skla


Autor: Cassandra Clare
Název: Nástroje smrti: Město ze skla
Název originálu: The Mortal Instruments - City of Glass
Série: Nástroje smrti 
Díl: 3.
Vyšlo v ČR: prosinec 2013
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 480
Přeložila: Eva Maršíková
Vazba: paperback


Ve světě lovců stínů nastaly temné časy. Mocnému Valentýnovi se podařilo ukrást už dva Nástroje smrti a je jen otázkou času, než objeví i ten poslední. Jediným člověkem, který je schopen mu ve zničení všech nefilim zabránit, je jeho dcera Clary…

Americká spisovatelka Cassandra Clareová chtěla původně fantasy sérii Nástroje smrti napsat jako trilogii. Jenže svět lovců stínů a podsvěťaňů čtenáře po celém světě uchvátil natolik, že místo toho vytvořila sextalogii, jejíž poslední díl, City of Heavenly Fire (Město nebeského ohně) vyjde v originále na konci května. Nakladatelství Knižní klub u nás dosud publikovalo první čtyři díly série.  

V Městě ze skla jsme se ze špinavých ulic New Yorku přesunuli do Alicante, metropole Idrisu, kterou stráží před útoky z jiných dimenzí skleněné démoní věže. Clary se do sídla lovců stínů vydává s cílem najít čaroděje, jenž umí vytvořit lék pro její matku.

Do Alicante zamíří také Lightwoodovi a nešťastnou náhodou i Clařiin nejlepší kamarád Simon, upír, který není ve Skleněném městě vítán. Situace je o to horší, že každým dnem hrozí útok bezcitného Valentýna, jenž pátrá po posledním Nástroji smrti. Ten by se měl nacházet někde na území Idrisu.


Clary čekají nejtěžší chvíle jejího života. Dokáže si se všemi nástrahami, které jí osud připletl do cesty, poradit, nebo se ukáže, že na tak těžký úkol její výjimečné schopnosti už nestačí?

Stejně jako oba předchozí díly, Město z kostí a Město z popela, je i třetí díl série Nástroje smrti plný napínavých a dramatických scén. Clareová nezapomněla ani na notnou dávku vtipu a nadsázky, čímž oživila jinak chvílemi nudné dialogy. A protože je kniha navíc napsána velmi čtivě, téměř 480 stran mi uteklo jako voda.

U Města ze skla mám pocit, jakoby Clareová konečně našla rovnováhu mezi prostorem věnovaným vývoji hlavní dějové linie, a částmi, v nichž se podrobněji zabývala komplikovaným vztahem mezi Clary a Jacem.

Autorku musím pochválit za dobře zvládnutý vývoj charakteru hlavní hrdinky. Zatímco v prvním díle série na mě Clary působila nemastně, neslaně, v jeho pokračování už bylo patrné, že dívka není jen tuctovou postavou, s níž se setkáte v každém druhém YA (Young Adult) románu. Ve Městě ze skla Clarissa dokázala, že je silnou, charakterově pevnou postavou, jež se spoléhá na sebe a jde si tvrdě za svým cílem.


Naopak Jace se stále drží na úrovni zajímavého ústředního hrdiny, který má své osobité kouzlo a vyčnívá z davu všech milovníků, s nimiž jste se mohli setkat v jiných YA fantasy.


Když se na celou sérii podívám z komplexnějšího pohledu, jejím hlavním nedostatkem, který se objevuje napříč všemi díly, je předvídatelnost. Některá „překvapivá“ odhalení se dala vytušit už ve chvíli, kdy je autorka poprvé zmínila, a toho, co by čtenáři doopravdy vyrazilo dech, bylo velmi poskrovnu.

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 8/10

Žádné komentáře:

Okomentovat