Elegant Rose - Working In Background*/

neděle 13. dubna 2014

Recenze: Zlodějka knih


Autor: Markus Zusak
Název: Zlodějka knih
Název originálu: The Book Thief
Vyšlo v ČR:  leden 2014 
Vydání: 2. (první s filmovou obálkou)
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 528
Přeložil: Vít Penkala

Vazba: paperbackSvou první knížku Liesel Memingerová ukradla ještě v době, kdy neuměla číst. Možná by si její krádež rozmyslela, kdyby si dokázala přečíst její název. Místo toho se pro ni Hrobařova rukověť stala nejcennějším pokladem, který si přivezla do svého nového domova.


Přestože má Markus Zusak na svém kontě už několik velmi kladně hodnocených románů, celosvětově ho proslavila až Zlodějka knih. Tento dramatický příběh plný radosti i smutku se vloni dočkal i filmového zpracování, které jste v našich kinech mohli shlédnout letos od poloviny ledna. Nakladatelství Argo k této příležitosti publikovalo Zlodějku knih ve filmovém vydání.

První setkání Liesel Memingerové s jejím novým domovem v zapadlém německém městečku Molching bylo zastřeno oparem strachu a zoufalství. Krátce předtím, než skončila v ulici Himmelstraβe u nových pěstounů, manželů Hubermannových, musela dívka navždy opustit matčinu náruč, a také dát sbohem svému šestiletému bratrovi Wernerovi, kterého jí během cesty vlakem ukradla smrt.


V novém domově Liesel pronásledují každičkou noc noční můry, naštěstí se vždy ve dveřích objeví Hans Hubermann, aby dívku utěšil a přivedl na jiné myšlenky. Liesel brzy zjišťuje, že lepšího tátu by si přát nemohla. Totéž se na první pohled nedá říct o její nové matce, Rose Hubermannové. Žena jako almara, jež nejraději ze všeho nadává a dívce neřekne jinak než Saumensch, však v sobě skrývá dobré srdce, i když to nedává moc často najevo.

Liesel si získá i její soused a kamarád, Rudy Steiner, který ji doprovází při všech jejích dobrodružství. Zatímco Německo roste pod vládou Adolfa Hitlera, Liesel s Rudym chodí do Hitlerjugend, tajně kradou jídlo a před domem hrávají fotbal. Po nocích se dívka se svým otcem učí číst a propadá kouzlu knih. A jelikož si Hubermannovi další knihy pro Liesel nemohou dovolit, nezbývá jí, než si nějaké sama ukrást…

První, čeho si při čtení Zlodějky knih všimnete, je netradiční osoba vypravěčky. Zusak si netroufl vybrat nikoho jiného, než samotnou smrt. A že nám její postřehy nejedenkrát vyrazí dech! Smrt se totiž nepárá s žádnými tajemstvími, s klidem jí vlastním nám bez okolků uprostřed knihy prozradí, k jakému neštěstí se na Himmelstraβe schyluje. Možná díky tomu bude pro vás mozaika příhod Liesel a jejích blízkých ještě emotivnější. Každopádně lepšího vypravěče si Zusak vybrat nemohl.

Za ty roky jsem viděla tolik mladíků, kteří si mysleli, že se ženou na jiné mladíky.
Ale tak to nebylo.
Hnali se ke mně. (str. 174)


Je opravdu obtížné si hlavní hrdinku nezamilovat. Přestože si Liesel prošla v raném věku už tolika strašlivými zážitky, dokázala si zachovat dětský pohled na svět a stále si umí vážit momentů, jež by mnohým z nás nepřišly ničím výjimečné. S dívkou strávíme téměř čtyři roky, během kterých Německo dospělo ke svému vrcholu i následnému nevyhnutelnému pádu. Setkáváme se tu jak se zarytými „nácky“, tak i s odvážnými Němci, kteří v důležitých momentech nezapomněli být lidmi. A ráda prozradím, že jedním z nich byl i Lieselin adoptivní otec, Hans Hubermann.

Zajímavou postavou knihy je rovněž Max Vadenburg, mladý Žid, kterého Hubermannovi skrývají ve sklepě před nacisty. Přestože si prošel mnohými útrapami, stále má chuť do života a nemíní se Führerovi  jen tak vzdát. Přátelství s Liesel mu pomáhá překonat samotu a dodává mu sílu bojovat v nejtěžších chvílích svého života..

Jejich život se nemohl proměnit bouřlivěji, ale bylo nezbytné dělat, že se vůbec nic nestalo.
Představte si, že dostanete facku a vzápětí se usmějete. A pak si představte, že to děláte dvacet čtyři hodin denně.
Tak tohle obnáší schovávání Žida. (str. 208)

Zlodějka knih nám ukazuje Německo v období druhé světové války z trochu jiného pohledu. Zatímco v jednom městečku hrají děti na ulici fotbal, jinde padají bomby. A tyto bomby nezabíjí jen viníky a vrahy, ale i nevinné děti a lidi, kteří zůstali dobrými také v době, kdy to vůbec nebylo lehké. 


Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 10/10
Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Pokud pokukujete po něčem novém ke čtení, tak sáhněte po Zlodějce knih. Určitě nebudete litovat. 

Filmový trailer

12 komentářů:

 1. Zlodějka se mi taky líbila, ale mám první vydání :-) Na film jsem nekoukala...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za sebe film velmi doporučuji. Viděla jsem ho dříve, než jsem si přečetla knížku, takže jsem byla při představování postav trochu ovlivněná, ale na druhou stranu na mě udělal takový dojem, že jsem si knížku musela okamžitě přečíst. Velmi by mě zajímalo, jak však zapůsobí tento film na někoho, kdo si nejdříve přečetl knihu...

   Vymazat
  2. Já jsem nejdřív četla knihu a až pak viděla film, a film mě zklamal. Možná proto, že už jsem znala ten příběh, ale myslím, že to bylo hlavně kvůli tomu, že ačkoli v knize je Smrt někdo, kdo celému příběhu velí a ona určuje, co čtenáři prozradí a co ne, ve filmu je Smrt jen na pár chvil. A to je prostě něco, co film podle mě hodně postrádal.
   Jinak knihu bych každopádně hodnotila stejně, jako ty :).

   Vymazat
  3. Děkuji za tvou reakci! Souhlasím, ve filmu není zcela využit potenciál vypravěče, který je právě snad tím nevýraznějším prvkem odlišujícím tento román od všech ostatních s podobnou tématikou.
   Přesto se mi filmová adaptace hodně líbila, nejen kvůli skvělému příběhu, ale i díky výborným hereckým výkonům a celkově autentické atmosféře.

   Vymazat
 2. Tahle knížka, i film..je to prostě perfektní. Následující týdny jsem myslela jen na ten příběh. Byla jsem nadšená, a každému o tom vyprávěla! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme na tom stejně. :-) Dostala mě jak knížka, tak i její filmové zpracování, takže když se mě kdokoliv zeptá, jaký román bych mu doporučila, ihned mu začnu vnucovat Zlodějku knih. :-)

   Vymazat
 3. Tak toto je opravdu nádherná recenze, která .. mě prostě nějak zasáhla :-) Nádherně napsané, píšeš neuvěřitelně, každou Tvoji recenzi si moc ráda přečtu :-)
  Na Zlodějku knih se chystám a po Tvé recenzi se na ni těším ještě víc :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mockrát děkuji, Rodaw! Velmi si tvého hodnocení vážím. :-) Ráda navštěvuji tvůj blog, a těším se na každý nový příspěvek, takže o to větší radost mi udělal tvůj komentář . :)
   Určitě si Zlodějku knih přečti! Věřím, že se ti bude líbit. :)

   Vymazat
 4. Moc pěkná recenze a nemohu než souhlasit se závěrečným hodnocením! :)

  OdpovědětVymazat