Elegant Rose - Working In Background*/

pondělí 25. srpna 2014

Minirecenze: Asylum

Autor: Madeleine Roux
Název:  Asylum
Podtitul: Ústav pro duševně choré
Název originálu: Asylum
Série: Asylum
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: červenec 2014
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 304
Přeložil: Jan Kozák
Vazba: pevná s přebalemAnotace


Mezi minulostí a současností se mohou odehrávat (h)různé příběhy. Kniha plná obrazů, které jste možná již spatřili ve svých nočních můrách.

Dan Crawford tráví léto v přípravce pro nadané studenty v New Hampshire College. Starý dům, bývalý ústav pro nepříčetné a nesvéprávné zločince, skrývá mnohá tajemství. Dan se svými přáteli Abby a Jordanem prozkoumávají temná zákoutí pochmurného domu, postupně je přepadají noční můry a dohánějí nevysvětlitelné události, mysteriózní zprávy a fotografie.

Brzy zjišťují, že ne náhodou všichni tři tráví prázdniny právě na tomto místě. Ústav totiž v sobě ukrývá klíč k velmi temné minulosti, která přátele spojuje. A jistá tajemství se derou na povrch.

Trailer ke knize


Hororový román Asylum upoutá hned na první pohled.  Jedná se totiž o první česky vydanou knihu, která ve tmě světélkuje.  Takže vás příběh bývalého blázince nebude strašit jen během čtení, ale husí kůže vám pravděpodobně naskočí i v noci, kdy se knížka bude opět dožadovat vaší pozornosti.

Těm, kteří znají knihy Ransoma Riggse, Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a Podivné město, bude román Asylum z vizuálního hlediska velmi povědomý. Madeleine Rouxová totiž stejně jako Riggs svou knihu doplnila ilustračními fotografiemi, jež hrůzostrašnou atmosféru skvěle dokreslují.

Asylum vás zavede do zchátralé ubytovny Brookline, jež dříve sloužila jako nechvalně proslulý ústav pro duše choré.  Dnes však její prostory využívá místní škola New Hampshire College, které slouží jako náhradní ubytování pro studenty letního výukového programu.

Jedním z nadaných studentů, jež se rozhodli část prázdnin strávit studiem oblíbených oborů, je i šestnáctiletý Dan Crawford. Společně se svými dvěma novými přáteli, Abby a Jordanem, si brzy začne uvědomovat, že Brookline nebyl ledajakým ústavem, ale že jeho minulost je potřísněna krví jeho psychicky narušených pacientů…

Zpustlé psychiatrické léčebny jsou dodnes jedním z nejoblíbenějších hororových prostředí, takže není překvapivé, že kniha vzbuzuje mezi čtenáři tak velký zájem. Autorka však nesázela pouze na strach, ale svůj příběh okořenila i lehkou milostnou zápletkou, která bude v několika okamžicích výrazným hybatelem děje.

Pokud se rádi bojíte a jen při představě starého, zpustlého ústavu se zachvějete, je pro vás Asylum jako stvořené. 

Velmi děkuji knihkupectví Neoluxor za zajištění recenzního výtisku.

2 komentáře:

  1. Obálku má kniha moc krásnou a ten svítící nadpis mě dost překvapil, je to úžasné a ojedinělé! Ale obsahem kniha hodně lidí zklamala. Ale já Asylum nečetla, takže nemůžu soudit. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ta obálka je opravdu nápaditá, i mě zaujala na první pohled. Musí uznat, že jsem taky čekala něco jiného. Myslela jsem si, že se bude jednat o horor, u kterého mi nejednou naskočí husí kůže, ale Asylum je spíše strašidelný příběh pro trochu mladší čtenáře.

      Vymazat