Elegant Rose - Working In Background*/

neděle 24. srpna 2014

Recenze: Deník Bridget JonesovéAutor: Helen Fielding
Název: Deník Bridget Jonesové
Název originálu: Bridget Jones´s Diary
Série: Bridget Jonesová
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: květen 2014
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 280
Přeložila: 
Barbora Punge Puchalská
Vazba: pevná s přebalem


Neustále si zoufající třicátnice, která si denně počítá přijaté kalorie, vykouřené cigarety, vypité skleničky alkoholu a zakoupené losy, jež byly málokdy výherní, se dočkala nového vydání svého deníku. Ano, řeč je o dnes již slavné postavě tak trochu praštěné Bridget Jonesové…


Se smolařkou Bridget Jonesovou se čtenáři mohli poprvé seznámit v roce 1995 v britském deníku The Independent, kde příběhy svobodné třicátnice vycházely deníkovou formou. O tři roky později z nich autorka Helen Fieldingová vytvořila dnes již kultovní román Deník Bridget Jonesové. Tento titul se tehdy nejen několik měsíců udržel v žebříčku nejprodávanějších knih, ale získal i cenu British Books Award za nejlepší knihu roku.


Úspěch autorku vynesl mezi nejoblíbenější spisovatelky ženských románů současnosti a dychtiví fanoušci Bridget Jonesové Fieldingovou přiměli, aby napsala další dvě pokračování, Bridget Jonesová: S rozumem v koncích a Bridget Jonesová: Láskou šílená. První dva romány se ještě více proslavily díky jejich stejnojmenným filmovým adaptacím, v nichž zazářili Renée Zellweger, Collin Firth a Hugh Grant. Humorný román Deník Bridget Jonesové se letos v květnu dočkal svého druhého českého vydání, o něž se postaralo nakladatelství XYZ. S novou obálkou vyjde v srpnu také druhý díl série, a čtenáři se dočkají i českého překladu závěrečného, třetího dílu, jenž se na knižních pultech pravděpodobně objeví letos v září.

Na první pohled vypadá Bridget Jonesová jako ostatní svobodné třicátnice – je posedlá svou váhou a příjmem kalorií, stále si nemůže najít toho pravého a její matka se jí neustále plete do života. Kdykoliv může, tráví volný čas se svými nejlepšími přáteli a sklenkou alkoholu, svůj život se snaží zkrotit pomocí nejrůznějších příruček pro ženy, a ať se snaží sebevíc, nikdy nikam nepřijde včas.

Jenže na rozdíl od ostatních nezadaných Angličanek Bridget při každém zaškobrtnutí (a že jich je dost) nepropadá panice, a jestliže se jí náhodou přece jen zmocní temné myšlenky, moc dlouho nad zpackanými příležitostmi netruchlí a raději se jímá nových příležitostí. Její šarm a schopnost zůstat nad věcí se jí budou hodit hlavně ve chvíli, kdy se jí do cesty připletou hned dva muži, sexy šéf Daniel Cleaver a „špičkový právník přes lidská práva“ Mark Darcy…


Jak už samotný název napovídá, román je psán formou deníku. Hned na začátku si pro nás Bridget připravila seznam novoročních předsevzetí, s nimiž se bude v průběhu celého roku více či méně úspěšně snažit bojovat. Kniha je rozdělena do kapitol pojmenovaných podle měsíců a každou podkapitolku, jeden den, uvozuje několik informací o aktuální Bridgetině váze, počtu snězených kalorií, vykouřených cigaret a vypitých skleniček alkoholu.

Fieldingová dokázala stvořit postavu, se kterou se mohou ztotožnit ženy z celého světa, bez ohledu na to, zda jsou čerstvými dvacátnicemi nebo nemají daleko do padesátky. Prostřednictvím Bridget autorka poukázala na trampoty, s nimiž se ženy musí každodenně poprat, neopomněla je však popsat s notnou dávkou humoru a sebeironie. 

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 10/10

Nestárnoucí humorný román, který vás vždy rozesměje.


Trailer k filmové adaptaciŽádné komentáře:

Okomentovat