Elegant Rose - Working In Background*/

úterý 16. září 2014

Filmová recenze: Labyrint: Útěk

Název:  Labyrint: Útěk
Název originálu: The Maze Runner
Režie: Wes Ball
Předloha: stejnojmenný román Jamese Dashnera 
Scénář: T.S. Nowlin, Grant Pierce Myers, Noah Oppenheim
Kamera: Enrique Chediak
Hudba: John Paesano
Hrají: Dylan O´Brien, Aml Ameen, Hong-ki Lee, Thomas Brodie-Sangster, Will Poulter, Dexter Darden, Kaya Scodelario, Chris Sheffield, Joe Adler, Alexander Flores, Patricia Clarkson, Don McManus, Blake Cooper
Celosvětová premiéra: 19.9.2014
Premiéra v ČR: 18.9.2014A je to tady. Podzimní sci-fi filmový maraton právě odstartoval. Pro ty z vás, kteří se na letošní nálož post-apokalyptických adaptací těšili stejně jako já, právě začínají filmové žně. Tak vzhůru do kin na první z nejočekávanějších kousků, kterým je sto čtrnáct minut dlouhý Labyrint: Útěk!

Přestože je oficiální premiéra v ČR naplánovaná až na čtvrtek 18. září, díky knihkupectví Neoluxor se mi podařilo tento mimořádný kousek zhlédnout už o týden dříve. Od tohoto snímku jsem hodně očekávala s ohledem na velmi kladné recenze stejnojmenné knižní předlohy Labyrint: Útěk od Jamese Dashnera. O to víc jsem ráda, že mě režisér Wes Ball nezklamal.


Když se Thomas probere z bezvědomí, zjistí, že se nachází ve výtahu, který ho obrovskou rychlostí táhne někam nahoru. Navíc si vůbec nic nepamatuje. Poté, co dorazí do cíle a otevřou se železné dveře, uvidí před sebou několik chlapců, kteří se přišli podívat na nového"bažanta". 

Thomas se ocitl na Place, kde žije několik desítek kluků, jež si stejně jako on na nic ze své minulosti nepamatují a netuší, proč se zde ocitli. Louka, na které chlapci žijí, je obehnána vysokými zdmi, jež tvoří labyrint, do kterého se odváží vstoupit jen Běžci, aby ho zmapovali a pokusili se najít cestu ven. Ostatní se starají o chov zvířat, pěstování plodin a stavění přístřešků. 

Od chvíle, kdy se mezi chlapce dostane Thomas, se však zaběhnutý řád, který vůdce skupiny a zároveň první obyvatel Placu, Alby, budoval tři roky, začne měnit. Jeden z běžců je smrtelně zraněn, Thomasovy otázky způsobují rozbroje mezi chlapci a hned druhý den od Thomasova příchodu přiveze výtah nového bažanta, dívku jménem Teresa, která mumlá Thomasovo jméno a ruce drží papírek, na kterém je napsáno: „Ona je poslední. Úplně.
Film Labyrint: Útěk potěší všechny, kteří si libují v akcí a napětím nadupaných sci-fi snímcích, a kteří se obejdou bez romantické zápletky. Tu tady určitě nehledejte, protože hlavními postavami jsou převážně mladí kluci. 

Velmi významným prvkem filmu je jeho hudební složka, která dokonale dokresluje ponurou a tajemnou atmosféru nebezpečného labyrintu a v mnoha napínavých scénách dodává obrazu ten správný říz. 

Dobrou práci odvedla i kamera, jež nám výborně zprostředkovává pohyb hrdinů a nejednou tak můžete mít pocit, že i vy jste se ocitli mezi nebezpečně vyhlížejícími zdmi labyrintu.

Hlavního hrdinu Thomase ztvárnil třiadvacetiletý americký herec Dylan O´Brien. Přestože se s tímto hercem setkávám poprvé, nelze přehlédnout, že se jedná o talentovaného mladého umělce. Stejně dobře jako Dylan zvládli svou roli i ostatní chlapci. Z těch nejvýraznějších byl Newt v podání Thomase Brodie-Sangstera, Minho, kterého ztvárnil Hong-ki Lee a Gally, kterého si zahrál Will Poulter (jehož si vždycky budu pamatovat jako nesnesitelného Eustace z třetího dílu Letopisů Narnie). 

Celkově na mě film Labyrint: Útěk velmi dobře zapůsobil. I když jeho závěr byl trochu nejasný a zmatený (hlavně pro ty, co nečetli knižní předlohu), lze tuto vadu na kráse omluvit s tím, že se tvůrci jen snaží diváky nalákat na druhý díl, který je však zatím v nedohlednu. 

Pokud se rádi podíváte na dobrý post-apokalyptický film, u kterého se v žádném případě nebudete nudit, tak od 18. září upalujte do kin, aby vám tento skvělý kousek neutekl! Třeba vás tak jako mě přiměje k tomu, abyste se v knihkupectví začali poohlížet po jeho předloze. Filmový trailer


Žádné komentáře:

Okomentovat