Elegant Rose - Working In Background*/

čtvrtek 25. září 2014

Minirecenze: Na život a na smrt

Autor: Sandra Byrdová
Název:  Na život a na smrt 
Podtitul: Román o Anně Boleynové
Název originálu: To Die For: A Novel of Anne Boleyn
Série: Ladies in Waiting
Díl: 1.
Vyšlo v ČRčervenec 2014
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 320
Přeložila: Karla Korteová 
Vazba: pevná s přebalem


Anotace

Co byste obětovali pro své nejlepší přátele? Byli byste pro ně ochotni zemřít? 

Bestsellerová autorka obrátila svou pozornost k historickým románům a zaměřila se na období tudorovské Anglie. Příběh Anny Boleynové pojala zcela nově, totiž z pohledu Anniny dvorní dámy a nejbližší přítelkyně Meg.
Román Na život a na smrt zachycuje blyštivý dvorský život, velikou lásku a zoufalý pád opuštěné královny i její souputnice - zapomenuté, a přesto předurčené k tomu, aby v našich srdcích zůstala navždy živá.
Trailer ke knize
Anna Boleynová patří dodnes k jedněm z nejrozporuplnějších postav anglické historie. Jedni ji vidí jako vypočítavou intrikánku, které se podařilo odloudit krále Jindřicha VIII. od jeho stárnoucí španělské manželky Kateřiny Aragonské, a tudíž její tragický konec byl zasloužený.  Pro druhé však je jen obětí sobeckého krále, který jí slíbil nikdy nekončící lásku a svou přízeň, avšak ve chvíli, kdy mu nebyla schopna porodit syna, pošpinil její čest a nechal ji nemilosrdně popravit, aby se mohl oženit s Anninou dvorní dámou Janou Seymourovou.
Kniha Na život a na smrt je prvním dílem volného cyklu Ladies in Waiting od oblíbené americké spisovatelky Sandry Byrdové. Tudorovská doba autorku natolik uchvátila, že na chvíli opustila svou osvědčenou fikci pro mladé, a vrhla se s vervou na svůj první historický román. Kromě pozitivních ohlasů od čtenářů se Byrdová dočkala i uznání od Library Journal, který titul Na život a na smrt označil za jednu z nejlepších knih roku.
Přestože nese tato kniha podtitul „román o Anně Boleynové“, hlavní vypravěčkou příběhu je její celoživotní přítelkyně a dvorní dáma, Margaret „Meg“ Wyattová. Prostřednictvím Meg se seznamujeme nejen s nejvýznamnějšími osobnostmi prvních třech dekád šestnáctého století, ale i s velkolepými plesy a oslavami, dvorskými intrikami, bohatou garderobou a reformou anglikánské církve. Autorka nám tak umožní utvořit si celistvý obraz o poměrech, které panovaly za vlády Jindřicha VIII., byť neklade přílišný důraz na historickou přesnost. Zato se však zaměřuje na spletitost vztahů mezi hlavními hrdiny a na společenský žebříček, po kterém se některým podařilo na přední místo vyšplhat závratnou rychlostí, ale ještě rychleji z něj spadnout.
Ukázka z knihy
Anna mi podala stříbrnou mísu s datlemi, kterou nám přinesla její služka, a sama si z ní vzala jeden kousek.„Jindřich mě požádal, abych s ním sdílela lože,“ spustila.„Vy ale nejste manželé,“ namítla jsem.„Milá paní baronko, vaše schopnost vyjádřit slovy věci, které jsou zřejmé, je pověstná,“ řekla na to suše.„A on – což je neméně důležité – je ženatý.“ Jestli jsem se měla dát peskovat za to, že říkám věci, které jsou zřejmé, mohla jsem v tom klidně pokračovat.Vzápětí mě překvapila tvrzením, že prý vlastně ženatý není.„Aha. Takže naše královna je pouhý přízrak?“Zasmála se svým zvláštním kočičím smíchem. „Ne, milá Meg, ne tak docela. Hlavní věc je, že jsem mu řekla, že se nestanu jeho milenkou.“ Sáhla po další datli. „Trpělivě mě poslouchej a uvidíš, že ti všechno vysvětlím, stejně jako to král vysvětlil mně.“
Byrdová Annu Boleynovou vykreslila jako velmi silnou, inteligentní a cílevědomou ženu, kterou byla bezesporu i ve skutečnosti. Autorka však neopomněla poukázat i na její smysl pro rodinu a přátele, jež se Anna snažila chránit a co nejvíce využít svého postavené i pro jejich prospěch, dále na její cit pro módu, jenž neutichl ani v jejích posledních chvílích života nebo osobní kouzlo, které dlouhá léta studia ve Francii vybrousila do neodolatelného rozměru.
Přestože tragický osud druhé Jindřichovy manželky není žádným tajemstvím, Byrdové se podařilo napsat román, který dokáže zaujmout i přes to, že víte, jak skončí. Pokud toužíte poznat, jaký byl život vyšší šlechty za vlády krále Jindřicha VIII., nechte se pohltit příběhem Anny Boleynové a její věrné přítelkyně Meg (jež se ve skutečnosti jmenovala taktéž Anna). Možná vás tento svět intrik a namlouvání ještě překvapí. 
Velmi děkuji knihkupectví Neoluxor za zajištění recenzního výtisku.

Žádné komentáře:

Okomentovat