Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 15. listopadu 2014

Recenze: Eleanor a Park

Autor: Rainbow Rowell
Název:  Eleanor a Park
Název originálu: Eleanor & Park
Vyšlo v ČRlistopad 2014
Nakladatelství:Yoli
Počet stran: 328
Přeložila: Jana Kunová
Vazba: paperback


Když Park s nelibostí dovolí neznámé, už na první pohled divné zrzce v ještě divnějším oblečení, aby si vedle něj sedla ve školním autobusu, netuší, kolikrát se k tomuto okamžiku, kdy Eleanor uviděl poprvé, bude vracet…


Americká spisovatelka Rainbow Rowellová svým románem Eleanor a Park odstartovala kariéru úspěšné autorky, jejíž dílo vychvalují takové literární hvězdy, jako jsou John Green (Hvězdy nám nepřály, Hledání Aljašky, Papírová města) nebo Gayle Formanová (Jen jeden den, Zůstaň se mnou). Mezi další autorčiny knihy, jimiž svůj talent jen potvrdila, patří Fangirl (jež je stejně jako Eleanor a Park o teenagerech a odehrává se v Omaze ve státě Nebraska, kde Rowellová mimochodem žije) a dva romány pro dospělé, Attachments a Landlines. Není zatím jisté, jestli bude mít Eleanor a Park pokračování, ale Rowellová přiznala, že by ho jednou ráda napsala.


Eleanořin příchod na novou školu pro ni není dvakrát jednoduchý. U při cestě autobusem si nemá kam sednout a ostatní si z ní utahují, Dokud ji vedle sebe nepustí s dost nevybíravými slovy „kurvafix, prostě se posaď“ jeden asijský kluk (jak ho sama Eleanor popisuje).

Park by se nejraději nové holky zbavil, jelikož kvůli své nadváze, záplavě zrzavých kudrn a divokému stylu oblékání se stala ihned terčem posměchu školních hvězd z jeho třídy. Dívka však na Parka ani nepromluví a ostýchá se na něj byť jen kouknout. Nebýt Parkova zvyku číst si cestou do školy komiksy, po kterých Eleanor pošilhávala, možná by se spolu nikdy nedali do řeči.
Eleanor si do autobusu nic ke čtení nebrala. Nestála o to, aby ji Tina nebo kdokoli jiný přistihl se skloněnou hlavou.
Po výměně stohu Parkových komiksů, které Park dívce na začátku svého "tichého přátelství" půjčoval beze slov, a následnému nahrávání kazet (příběh se odehrává na konci osmdesátých let) se dvojice sbližuje. Jenže okolnosti jim dvakrát nepřejí – Eleanor žije společně se svými čtyřmi sourozenci a matkou v maličkém domě jejího nevlastního otce – násilníka a opilce, který Eleanor už jednou vyhodil na rok z domu. Její nenávist k němu ještě umocňují jeho neustálé nechutné urážky, jimiž dívku častuje, a tak nepřichází v úvahu, že by se kdokoliv z její rodiny o jejím vztahu s Parkem mohl dozvědět. A tak se snaží otřesné prostředí, ve kterém žije, před Parkem co nejdéle utajit, jenže to pro šestnáctiletou dívku, jež spí v maličkatém pokoji se všemi svými sourozenci bez jakéhokoliv nároku na soukromí, není úplně snadné…

Hlavními hrdiny příběhů nemusí být jen nadpozemsky krásné dívky a největší fešáci, kteří lámou srdce holkám na potkání. Důkazem toho je právě román Eleanor a Park. Ona stále nemůže uvěřit, co na tak ošklivé a tlusté holce krásný kluk, jako je Park, vidí, on nechápe, proč tak skvělá a zajímavá holka, jako je Eleanor, může chtít být s nějakým polovičním Korejcem, jež není ničím výjimečný. Oba o sobě stále pochybují, avšak jejich vzájemná láska je učí, jak být sami sebou.
Stýská se mu po ní…Kdo ví, po čem vlastně. Po její tloušťce. Vadnosti. Po tom, že s ním nedokáže mluvit jako normální člověk. Co na tom. Ať už ji má rád z jakéhokoli úchylného důvodu, je to jeho problém. Ale má ji rád, tím si byla jistá.
Eleanor a Park se nezabývá věčnou, nezlomnou láskou, jež překoná všechny překážky. Ale je o lásce, která je tím jediným skutečným a opravdovým v určitém momentu života, kdy cokoliv jiného přestává mít smysl a na ničem kromě toho druhého nezáleží. Taková láska netrvá navždy. Ale je to tak silný cit, že na něj nikdy nezapomenete.
Samozřejmě viděla milion polibků v televizi (ať žijou sitcomy), ale tam nikdy neukazovali technické detaily. Kdyby se Eleanor pokusila dát Parkovi pusu, dopadlo by to, jako když malá holčička chce, aby se políbili její Barbie a Ken. Prostě jim praští hlavami o sebe.
Tento román vás chytne za srdce. Snad proto, že autorka své hrdiny napsala tak skutečné, že máte pocit, jako byste je znali. Vidíte nejen jejich příběh, ale i to, co v nejdůležitějších momentech jejich dosavadního života cítí – všechny jejich myšlenky plné nejistoty, strachu, obav, ale i lásky, touhy a oddanosti.

Kromě komplikovaného vztahu mez dvěma mladými lidi se však tato kniha dotýká i závažných témat jako jsou šikana, domácí násilí, alkoholismus, rasová nenávist a dalších palčivých problémů, které jsou součástí našeho života. Byť by se mohlo zdát, že je autorka uvedla jen tak mimochodem, při hlubším pohledu není těžké odhalit, jak významným způsobem vývoj událostí ovlivňují.
Eleanor jim neměla o těch návštěvách u Parka vůbec říkat, ale umírala touhou povědět to aspoň někomu. (Takhle končí v base lidi, co spáchali dokonalý zločin.)

I když jsou hlavními hrdiny dva šestnáctiletí školáci, v žádném případě se nejedná o knihu vhodnou jen pro teenagery. Těm starším snad připomene, jaké to je poprvé se do někoho bezhlavě zamilovat…

Velmi děkuji knihkupectví Neoluxor za zajištění recenzní e-knihy.

Mé hodnocení 10/10
Mám pro vás jen tři slova - přečtěte si ji!

Knižní trailery:
Zde najdete odkaz na hudbu, která se v tomto románu objevila.

2 komentáře:

 1. Tuto knihu snad dostanu k Vánocům :D Vypadá moc pěkně a jsem na ni zvědavá :)
  Pěkná recenze

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vřele doporučuji, je skvělá! :-)
   Díky :-)

   Vymazat