Elegant Rose - Working In Background*/

středa 17. prosince 2014

Recenze: Fakt se to stalo?


Autor: Jenny Lawson
Název: Fakt se to stalo?
Podtitul: Víceméně pravdivé a rozhodně originální memoáry
Název originálu: Lets Pretend This Never Happened
Vyšlo v ČR: říjen 2014
Nakladatelství: Kristián
Počet stran: 296
Přeložila: Ivana Mičínová
Vazba: paperback

Kdo by neměl rád historky? Vždyť příběhy o podivných událostech a ještě podivnějších lidech vyhledává lidstvo od nepaměti. Ústní tradici v novodobé společnosti nahradily blogy,na kterých se mohou lidé z celého světa svěřovat se svými nejintimějšími zážitky. A pak je sdílet s kýmkoliv, kdo si je bude chtít přečíst. Kniha Fakt se to stalo? od jedné z nejvtipnějších a nejsledovanějších amerických blogerek  Jenny Lawson je důkazem, že pokud vaše životní zkušenosti patří mezi rarity, je škoda se o ně nepodělit…

Americká blogerka a sloupkařka Jenny Lawson, jež je především známá díky svému blogu thebloggess.com, pochází z vesničky Wall v Texasu a žije se svým manželem a dcerou. Přestože trpí revmatickou artritidou, nachází v sobě dostatek energie nejen na svou rodinu a blog, ale ve volném čase se věnuje také charitě. Svá moudra protkaná historkami z dětství a z dospělosti vepsala do své autobiografické prvotiny Fakt se to stalo?, kterou u nás vydalo nakladatelství Kristián
„Když se had tváří jako chřestýš a přitom má před sebou po zuby ozbrojenou matku, je to stejné, jako kdybyste před policajtem vytáhli falešnou pistoli. V obojím případě vás nečeká nic jiného než smrt.“
Jenny Lawson neprožila klasické dětství jako ostatní.  Její rodina byla tak chudá, že místo bot nosily s mladší sestrou okolo nohou ovázané pytle od brambor, jídlo se zásadně kupovalo neznačkové a všude okolo Jenny se odmalička válely zvířecí mrtvoly. Jejím otec byl totiž vášnivý preparátor a lovec.

Proto dívku pohled na vykuchanou veverku, se kterou si její otec hrál jako s maňáskem, nebo na vyvrhnutého srnce nijak nepřekvapil. Přestože byla zvyklá na ledacos, některé zážitky ji však poznamenaly na celý život.

Autorka dokáže o svých zkušenostech hovořit s obrovskou dávkou cynismu a sebeironie, nechybí ani neustálé ujišťování, že to, co nám právě svěřuje, je buď nevyvratitelná pravda nebo bohapustá lež, anebo tak trochu obojí. 

Žádné téma není pro Lawson svaté, a tak se například dozvíme nejen o netradičních poměrech panujících v její rodině, ale i o tom, jak se seznámila s manželem, jak se poprala s potraty a jak vychovává svou dcerku. To vše popisuje vtipně a nenuceně.
„Texas je stát, kde kdysi zakázali sodomii a orální sex, ale s bohorovným klidem se tu ve jménu lovecké vášně toleruje, když chlapi smrdí jako tchoři.“
Jennina kniha Fakt se to stalo? je často srovnávání s knihami od Caitlin Moranové (Jak být ženou, Morantologie) nebo Betty MacDonaldové (Vejce a já, Co život dal a vzal). Hýří však svým osobitým, bláznivým humorem, nekonečným nadhledem a jednoduchým vyjadřováním. 

Pokud hledáte něco, co vás v předvánočním čase rozptýlí, našli jste ideálního parťáka do nepohody. Kniha Fakt se to stalo, která je mimochodem doplněna o autorčiny osobní fotky,  je totiž jedním z těch děl, u kterého se budete tak chechtat, až se budete popadat za břicho. Bez ohledu na to, zda sedíte sami doma nebo se mačkáte v městských hromadných prostředcích. 


Autorka čte ukázku z knihy


Velmi děkuji knihkupectví Neoluxor za zajištění recenzní e-knihy.

Mé hodnocení 7/10

Žádné komentáře:

Okomentovat