Elegant Rose - Working In Background*/

úterý 30. prosince 2014

Recenze: Vesmír versus Alex Woods


Autor: Gavin Extence
Název: Vesmír versus Alex Woods
Název originálu: The Universe Versus Alex Woods
Vyšlo v ČR: květen 2013
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 352
Přeložila:  Jitka Fialová a Petra Luňáková
Vazba: pevná s přebalem

Alex nikdy nepatřil mezi obyčejné desetileté chlapce. Od malička žije jen se svou matkou, která vlastní krámek s esoterickými pomůckami a vykládá karty. Není tedy žádným překvapením, že je Alex častým terčem školní šikany. Když ho zasáhne do hlavy meteorit, nikdo o jeho nevšednosti už nepochybuje…

Vydařená prvotina britského spisovatele Gavina Extenceho Vesmír versus Alex Woods není jen příběhem pro teenagery, spíše naopak dokáže zaujmout svou hloubkou hlavně dospělého čtenáře. Kombinuje v sobě totiž hned několik témat, která stojí za zamyšlení. Alex se v průběhu svého dospívání snaží vypořádat s otázkou morálky a toho, co je všeobecně chápáno jako správné, čelit však musí i smrti a těžkým rozhodnutím, která s sebou přináší eutanazie. U nás tento román plný zajímavých myšlenek, ale i faktů z oblasti astronomie, fyziky a neurologie vydalo nakladatelství Argo.

Od té doby, co meteorit prorazil střechu domu a Alexe zasáhl do hlavy, trpí chlapec epileptickými záchvaty. Alexovi zabere několik let, než se je naučí nejen rozpoznávat, ale i potlačit ještě před jejich plným vypuknutím. Střet s téměř dva a půl kilovým meteoritem však v něm probudí zájem o vesmír a také o neurologii. Alex totiž pochopí, že aby mohl svou nemoc ovládnout, musí ji znát tak dobře, jak jen to půjde.

Svou odlišností poutá pozornost školních „šikanérů“, kteří ho dostanou do pěkného průšvihu – když se před nimi Alex ukryje na zahradě jednoho starého souseda, sígři starci rozbijí skleník a utečou. Jelikož chlapec dostane z předchozí stresu záchvat, nestihne utéct a všechna vina je svalena na něj. Aby svůj zločin odčinil, matka ho donutí, aby si svůj prohřešek u pana Petersona odpracoval výpomocí. A tak se mladík seznamuje s nevrlým, osamělým válečným veteránem, s nímž ho začne pojit nečekané přátelství…


Hlavním hrdinou románu Vesmír versus Alex Woods je sedmnáctiletý mladík, který vzpomíná na události posledních sedmi let. Tato postava je však velmi rozporuplná - zatímco oplývá moudrostí a rozhodností, jež většinou přísluší starším lidem, zachovává si naivní, dětský pohled na svět, se kterým se setkáváme spíše u mladších dětí.  

Myslím si, že si oblíbíte i postavu Isaaca Petersona, který si s ničím nebere servítky, kouří marihuanu, kterou si sám vypěstoval a Alexovi předá to nejlepší moudro, jaké mu mohl dát – že žijeme jen jednou.

 Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná jen o další z mnoha příběhů o přátelství mezi starým člověkem a dospívajícím dítětem, román Vesmír versus Alex Woods je mnohem víc než jen to. Jeho hloubka a přemýšlivost v nás samých vyvolává otázky, na něž neexistují jednoznační odpovědi.


Jednou z nich je eutanazie. Ačkoliv je téma asistované smrti ve společnosti stále velmi citlivé a tabuizované, autor k němu přistupuje zcela otevřeně. Extence poukazuje na to, že se nejedná jen o formu sebevraždy, ale spíše o způsob ukončení bolesti a trápení, o kterém například v případě našich mazlíčků většinou nepochybujeme. Právě tuto paralelu mezi „uspáním“ psa a člověka autor v knize použil, snad abychom si uvědomili, že mezi tím není až tak velký rozdíl. Možná spíš naopak – zatímco my rozhodujeme za zvíře, zda bude usmrceno nebo ne, člověk má do poslední chvíle právo si své rozhodnutí rozmyslet a k tomuto kroku se vždy musí rozhodnout zcela sám.

Problematika eutanazie je však jen jedním z mnoha zajímavých motivů, které se v knize objevují. Pokud jste obdivovateli spisovatele Kurta Vonneguta, určitě vás potěší, že se na něj Extence odkazuje hned několikrát a také si budete moci přečíst hned několik zajímavých, a dle mého tematicky skvěle vybraných ukázek.

Na první pohled působí román Vesmír versus Alex Woods jako oddechové čtení, ale není tomu tak. Osobně bych tuto knihu raději doporučila pro přemýšlivou náladu, protože pokud byste chtěli něco na rozveselení, nejsem si jistá, že by tento titul byl správnou volbou. V každém případě se jedná o román, který stojí za přečtení a jenž vás možná donutí přehodnotit vaše osobní názory na některá témata, jež jsou v knize zachycena. V životě není nic černobílé, spíš naopak - čím je člověk starší, tím více vnímá, že na zdánlivě jednoduchou otázku většinou neexistuje jednoduchá odpověď…

Velmi děkuji knihkupectví Neoluxor za zajištění recenzního výtisku románu Vesmír versus Alex Woods.

Mé hodnocení 10/10
Desítkou hodnotím jen málo knih, protože plný počet bodů si ode mě zasloužení jen ta kniha, která na mě určitým způsobem silně zapůsobí, nebo u níž cítím, že na ni jen tak nezapomenu. A to se mi stalo přesně u tohoto románu...

Video, ve kterém autor hovoří o hlavním hrdinovi Alexovi


Žádné komentáře:

Okomentovat