Elegant Rose - Working In Background*/

sobota 10. ledna 2015

Recenze: Mona


Autor: Dan T. Sehlberg
Název: Mona
Název originálu: Mona
Série: Mona
Díl: 1.
Vyšlo v ČR: říjen 2014
Nakladatelství: Kniha Zlín
Počet stran: 427
Přeložila: Karolína Kloučková
Vazba: pevná s přebalem

Ani déšť nedokázal kudrnatou holčičku v tyrkysových svátečních šatech odradit od dobrodružné cesty na pole za babiččiným domem. Když dívenka v hromadě bláta našla plechového tygříka, běžela ho ukázat mamince a babičce. Nebýt toho, že se jednalo o granát z izraelské kazetové pumy, svět by o pět let později neokusil, jak chutná Monina pomsta…

Debutový román Mona od švédského spisovatele Dana T. Sehlberga nás zavede do prostředí, kde se mísí až fantaskní pokrok v oblasti výpočetní techniky a neurologie s vysokou politikou a mezinárodním terorismem. Tento nápaditý thriller s prvky sci-fi je výsledkem autorových zkušeností z oblasti IT a masmédií, jež zkombinoval se  zájmem o aktuální dění a nejnovější vědecké poznatky. Román Mona, který u nás vydalo nakladatelství Kniha Zlín, je prvním dílem z připravované dvoudílné série. Volné pokračování nazvané Sinón by v originále mělo vyjít začátkem příštího roku.

Libanonský specialista na počítačové viry Samír Mustafá po pěti letech usilovné práce doladil dosud nejpropracovanější a nejničivější virus, s jakým se svět setkal.  Jeho životní dílo má sloužit jako pomsta za smrt jeho rodiny, zvláště pak milované dcerky Mony, podle níž je tato počítačová hrozba pojmenována.

Ve stejnou dobu se švédskému vědci Ericu Söderquistovi podaří konečně dokončit jeho největší a také nejambicióznější projekt nazvaný Mind surf. Program, díky kterému by lidé dokázali ovládat internet pouhými myšlenkami, by mohl změnit život všem nevidomým a handicapovaným a způsobit obrovský průlom jak na poli neurologie, tak i výpočetní techniky.

Když svůj vynález vyzkouší na své ženě Hanně, netuší, jak dramatické důsledky bude tento experiment mít. Organizace Hizballáh totiž použila Monu na izraelskou banku TBI, což způsobí chaos nejen v Izraeli, ale ovlivněna je i celosvětová ekonomika. Chvíli poté, co virus prolomil ochrannou bariéru banky, se Ericova žena, jež pracuje pro švédskou pobočku TBI, připojí ke svému pracovními emailu přes Mind surf. O pár dní později skončí v nemocnici v bezvědomí…


Nejvýraznějším rysem thrilleru Mona je jeho roztříštěnost. Příběh románu je vyprávěn prostřednictvím hned několika dějových linek, přičemž každá se odehrává v jiném koutě světa. Díky tomu budete moci navštívit nejen Tel Aviv nebo Stockholm, ale i Nice, Dubaj, Jeruzalém či Pásmo Gazy. Ve správný moment se však tyto linky setkají a jednotlivé kousky skládačky se spojí do dokonalého, velmi propracovaného obrazu.

Přestože má kniha trochu pomalý rozjezd, je už od začátku patrné, že jakmile nám autor prozradí dost informací o obou projektech i o hlavních aktérech románu, začnou se dít velké věci. Sehlberg si výborně pohrává s mírou napětí, kterou postupně zvyšuje, díky čemuž se nejspíše nebudete schopni od románu odtrhnout.

Nelze opomenout ani autorovy znalosti hned z několika různých oblastí, jež v Moně skvělým způsobem zúročil, aniž by čtenáře zahltil příliš velkým množstvím informací. 

Zbytek recenze najdete na stránkách Klubu knihomolů.

Mé hodnocení 7/10

2 komentáře:

  1. To vůbec neznám, ale vypadá to zajímavě :-)
    Zvu vás všechny na mou Giveaway o voňavé ceny :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Já se k ní dostala taky náhodou - nebýt reklamy v metru, ani bych nezaregistrovala, že něco takového vyšlo. :-)

    OdpovědětVymazat